Katolicka Odnowa w Duchu Świętym
w Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej

Rekolekcje Wakacyjne 2013 r.

RADYKALIZM EWANGELII  – PRZEWODNIK PO TRUDNOŚCIACH ŻYCIA CODZIENNEGO

Taka myśl przewodnia przyświecała uczestnikom tygodniowych rekolekcji wakacyjnych dla grup Odnowy w Duchu Świętym z naszej archidiecezji, które – tradycyjnie już – odbywały się w drugiej połowie lipca w Dobrej Szczecińskiej – w gościnnym klasztorze Ojców Franciszkanów.

Rekolekcje prowadził ksiądz Gracjan Sierociński. Głosił on homilie, które zachęcały nas do bycia radykalnym chrześcijaninem – radykalnym w miłości, radykalnym w przebaczaniu, radykalnym w niesieniu codziennych trudności – swojego krzyża, bez narzekania, choć z wielkim wysiłkiem. Ksiądz Gracjan zacytował tu słowa bł. Jana Pawła II: „aby źródło odnaleźć, trzeba iść w górę strumienia”.

Ale niosąc swój krzyż, można przy nim odpocząć. Za przykład służą małe ptaszki, które wylatując na zimę do ciepłych krajów, zabierają w dzióbkach gałązkę. Naukowcy badający to zjawisko dziwili się najpierw – po co ptaszek wyrusza w tak daleką drogę z dodatkowym balastem. Okazało się jednak, że bez gałązki nie dałby rady dolecieć do celu – służyła mu ona jako „łódka”, gdy musiał odpocząć przelatując nad morzem...

Rekolekcjonista zwrócił też uwagę na różnicę pomiędzy radykalizmem a fanatyzmem (w fanatyzmie brakuje stanięcia w prawdzie o sobie) i wskazywał na konieczność podejmowania radykalnych, dynamicznych kroków na drodze wiary.

Katechezy dotyczące różnych trudności życia codziennego w aspekcie 7 grzechów głównych przygotowali członkowie Rady Diecezjalnej Odnowy w Duchu Świętym. Katechezy skłaniały do refleksji – czy moja przeszłość mnie przytłacza, czy niepokoję się o swoją przyszłość, czy Bóg wysłuchuje moje prośby, dlaczego często nie wierzę w swoje siły i opuszcza mnie odwaga, więc grzeszę lenistwem, jak żyć, by nie gubiła mnie pycha i nieumiarkowane życie, dlaczego inni mnie denerwują i wzbudzają mój gniew oraz irytację, dlaczego zazdrość sprawia, że często jestem nieszczęśliwy, czy jestem niewolnikiem pieniędzy i opanowała mnie chciwość, jak walczyć z nieczystym spojrzeniem?... Wielce pomocne były nam postaci niektórych świętych i błogosławionych, którzy też w ciągu swojego życia borykali się z podobnymi pokusami i problemami.

Na szczególną uwagę zasługuje też porywający wykład ojca Benedykta, który przybliżył nam postać św. Franciszka, istotę i historię reguły zakonu franciszkańskiego, wplatając w treść świadectwa i przykłady ze swojego życia zakonnego, w którym trwa już przeszło 25 lat. I właśnie Dobra była jego pierwszą placówką duszpasterską po przyjęciu święceń kapłańskich, gdyż 25 lat temu została tu erygowana parafia.

Każdego dnia w czasie rekolekcji była sprawowana Eucharystia, były spotkania modlitewne, adoracja Najświętszego Sakramentu, dzielenie się przeżyciami z rekolekcji i świadectwami o tym, jak Jezus zmienia życie wielu osób. Była też możliwość skorzystania z modlitwy wstawienniczej w różnych intencjach.

Do udziału w rekolekcjach zaprosiliśmy mieszkańców Dobrej oraz filii parafii w Grzepnicy, gdzie byliśmy na wspólnym śpiewaniu Panu.

Parafianie z Dobrej przyjęli też nasze zaproszenie na wieczorne ognisko, na którym były śpiewy, modlitwa i zabawy oraz konkursy z nagrodami, a także... polonez na klasztornej trawie. Ksiądz Gracjan wspaniale prowadził śpiew i ewangelizacyjny dialog z dziećmi.

W piątek przeszliśmy ulicami Dobrej przeżywając Drogę Krzyżową i modląc się zwłaszcza za mieszkańców domów, które mijaliśmy.

Ostatniego dnia poszczególne grupy uczestników rekolekcji przedstawiały scenki lub piosenki nawiązujące do tematu rekolekcji. Były one zachętą do refleksji i podsumowania tego, co każdy z nas przeżył w swoim sercu z czasie trwania rekolekcji.


Agnieszka Szewczyk
Lider Diecezjalny
Odnowy w Duchu Świętym


(Na melodię: „Przyjedź, mamo, na przysięgę”)

1. Siostro, bracie – przyjedź do nas
Zaproszenie wysłał Bóg
Więc nie zwlekaj – czeka na Was/
Anioł trąbi w złoty róg/2x

Tu czytamy Słowo Boże
Duch nam zawsze w tym pomoże
Słowa trudne prędko jasne będą już!
Siostro, bracie do plecaka Biblię włóż!

2. Zostaw przeszłość hen za sobą,
Oddaj Bogu przyszłość swą
Dzień dzisiejszy jest przed Tobą/
Pan wysłucha prośbę Twą/2x

3. Jeśli ktoś Cię zirytował,
Gniew odczuwasz w sercu swym,
Może szef Cię rozczarował/
Przed snem pogódź się już z nim/2x

4. Gdy ktoś inny ładniej śpiewa,
Smutek wzbudza w Tobie to?
Wiedz, że zazdrość tu dojrzewa/
Ciesz się raduj, doceń Go/2x

5. Gdy opuszcza Cię odwaga
I nie wierzysz w siły swe
Na kolana szybko padaj/
Bóg uzdrowi  rany Twe/2x

6. Pycha to jest główna wada,
Którą zwalczyć możesz też.
Każdy święty podpowiada/
Że pokora bronią jest/2x

7. Niech Cię pieniądz nie zniewala
Bo Twym Panem Jezus jest
Hojnie wspieraj ubogiego/
By nagrodę w niebie mieć/2x

8. Nigdy nie patrz pożądliwie
By nie zranić siostry swej
Twe spojrzenie będzie czyste/
Ty spróbować tylko chciej/2x.