Katolicka Odnowa w Duchu Świętym
w Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej

List luty 2012r.

Agnieszka Szewczyk Szczecin, 8.02.2012 r.
Lider Diecezjalny
Odnowy w Duchu Świętym

Kochani !

Zamyśliłam się ostatnio ? jak ten czas leci! Dopiero teraz przekazuję Wam słowo Pana dla nas na 2012 r., otworzone podczas modlitwy sylwestrowej: Flp 1, 27-30. Chociaż pochylaliśmy się już nad Nim na ostatnim spotkaniu liderów, grup pastoralnych i animatorów, proszę abyście wracali do tego słowa ? bo niesie ono bardzo ważne przesłanie: ?zachętę do wierności, jedności i pokory?.

Poniżej przedstawiam ?podsumowanie?, opracowane na podstawie refleksji, które mi przekazaliście (niestety znów nie wszyscy!) na ten temat. Na kartkach przeważały różne tłumaczenia ? dlaczego nie udaje się Wam w terminie reagować na prośby i rozeznane przez Radę Diecezjalną zadania. Były to:

- Niedokładne czytanie listów ? ?słuchali, a nie usłyszeli?,
- Brak łączności w grupie, nieprzekazywanie informacji, co skutkowało oczywiście np. brakiem chętnych osób do podjęcia jakichś działań,
- Brak dostępu do e-maila,
- Lenistwo duchowe,
- Wygoda, wygodnictwo,
- Brak zorganizowania (osobisty problem lidera),
- Brak czasu,
- Brak odwagi ? ?czy sobie z tym poradzimy?, brak ufności do Ducha Świętego,
- Kłopoty rodzinne lidera,
- Brak wsparcia lidera przez grupę pastoralną, animatorów ? lider czuje się przeciążony,
- Trudność w podjęciu decyzji o zaangażowaniu, co powoduje przekraczanie terminów (są za krótkie), bo ludzie z grupy są niezdecydowani: ?jak będę mogła, to przyjdę, później zapiszę się ewentualnie na rekolekcje? itp. ? powód to najczęściej choroby i podeszły wiek,
- Niechęć do wyjścia poza grupę parafialną: ?najlepiej mi w moim kościółku?,
- Obawa przed oceną Rady, że nie mam pozytywnej odpowiedzi, więc milczę, ?chowam głowę w piasek, może inna grupa się zgłosi?,
- Myślałam, że trzeba odpowiadać tylko wtedy, gdy ?coś się ma pozytywnego do powiedzenia?,
- Nie dostałem listu ? to chyba wina poczty, lub ja gdzieś ten list zagubiłem,
- Z listu nie wynikało, czy to jest zalecenie (zadanie), czy propozycja (którą można pominąć).

Dwóch liderów ustosunkowało się do problemu tzw. ?sabotażu?, tzn. organizowania spotkań grupy parafialnej wtedy, gdy wcześniej zaplanowane było spotkanie ?ogólnodiecezjalne. Twierdzili, że ?nie dało się inaczej?, lub że rozeznali coś innego na ten czas. Zwłaszcza to ostatnie tłumaczenie nie ma nic wspólnego z jednością...
Kilka wypowiedzi liderów nie dotyczyło tematu. Po rozmowie z nimi mam wrażenie, że lider nie zrozumiał o co chodziło, lub unikał odpowiedzi uważając, że ?nic się nie stało?.
Dziękuję Wam kochani za wszystkie wypowiedzi i zostawiam Was z tym ?materiałem do przemyślenia? ? może z wypowiedzi innych liderów wywnioskujecie też coś dla siebie?
Ufam, że ta sytuacja się zmieni, że będziemy wspólnie pracować nad budowaniem wierności, jedności i pokory. Mam tylko jedną prośbę ?na teraz? ? odzywajcie się nawet wtedy, gdy nie macie ?dobrych wiadomości?, lub gdy potrzeba Wam więcej czasu na podjęcie jakichś decyzji. Czasem jednak terminy są wyznaczone ?wyżej?, np. przez Kurię ? i ja nie mogę czekać. Tak było np. z informacją nt. kapłanów i liczby spodziewanych kandydatów do bierzmowania na spotkaniu w dniu 11 lutego 2012 r. (czekałam na nią do końca stycznia) ? i niestety kilku liderów znów nie odezwało się...

A przed nami Wielki Post i nasze rekolekcje.
Zapraszam serdecznie na nie w dniach 8 ? 10 marca 2012 r. (czwartek i piątek na godz. 18.00, w sobotę na godz. 10.00) do Dolnego Kościoła o.o. Jezuitów przy ul. Pocztowej. W sobotę ? bezpośrednio po spotkaniu rekolekcyjnym (tj. ok. godz. 12.00) ? odbędzie się spotkanie liderów.
Rekolekcje poprowadzi ksiądz Maciej Piotrowski ? opiekun grupy Odnowy w Duchu Świętym w Myśliborzu. Temat: ?Dom i rodzina miejscem mojego uświęcenia?. O służbę w czasie Mszy św. proszę grupę z parafii p.w.
- św. Andrzeja Boboli (czwartek)
- św. Ottona (piątek)
- św. Maksymiliana (sobota)


Proszę o przygotowanie osób do czytań, psalmu, modlitwy wiernych, uwielbienia po Komunii Świętej, służby ministranckiej i zbiórki kolekty. Liderów proszę o potwierdzenie przyjęcia służby.

W tym roku nieco wcześniej, bo już w dniach 24-26 lutego 2012 r. (piątek, sobota, niedziela, w godz. 10-19) odbędą się w Szczecinie Targi Sydonii. Wzorem lat ubiegłych proszę liderów o ustalenie w grupach formy i terminów modlitwy ? za organizatorów, wystawców i klientów tej ?imprezy? ? aby zaprzestali działalności stojącej w sprzeczności z pierwszym przykazaniem.
Drogą elektroniczną otrzymacie wzór ulotki z prośbą o powielenie i rozpowszechnienie w swoim środowisku, a grupę z parafii NSPJ proszę o zatroszczenie się o to, aby ?nasz? baner: ?Targi Sydonii zagrożeniem dla chrześcijanina? ? zawisł, jak w ubiegłych latach, na froncie Sanktuarium NSPJ, najlepiej już 2-3 dni wcześniej.

Przypominam też, że jakiś czas temu robiliśmy przegląd terenów naszych parafii pod kątem funkcjonowania różnych sklepów i ?punktów usługowych? dotyczących szeroko rozumianej magii, wróżbiarstwa, bioenergoterapii, homeopatii itp. Zachęcam do zaktualizowania tych informacji i stałej modlitwy o to, by te punkty znikały z naszego miasta.

Informuję Was wszystkich, że na ostatnim spotkaniu liderów, grup pastoralnych i animatorów została omodlona Diakonia Modlitw Wstawienniczych w nowym składzie. Bracia i Siostry będą służyć modlitwą w szpitalach, domach i wszędzie tam, gdzie będą zaproszeni.

Podaję numer telefonu, pod który można dzwonić i uzgadniać terminy modlitwy ? może potrzebuje jej ktoś z Waszych krewnych, znajomych, sąsiadów ? to wspaniała okazja do ewangelizacji. Korzystajmy z tego ?Pogotowia modlitwy?: 505 241 360. Animatorem tej grupy jest aktualnie Teresa Dobosz z grupy p.w. św. Krzyża, zastępcą Jolanta Kuchar ? lider grupy przy parafii p.w. św. Maksymiliana.

Zostaliśmy zaproszeni do parafii p.w. św. Stanisława Kostki w Szczecinie na niedzielę ewangelizacyjną 25 marca 2012 r.. Ksiądz proboszcz Mariusz Koluczek ? odpowiedzialny za Radę Ruchów, Wspólnot i Stowarzyszeń Katolickich w naszej diecezji ? pragnie mieć ?u siebie? grupę Odnowy w Duchu Świętym. Bardzo proszę już o gorącą modlitwę w tej sprawie i o zgłaszanie do mnie osób, które mogłyby mówić świadectwa w czasie Mszy świętych. Ostateczny grafik ustalimy na spotkaniu liderów ? 10 marca.

Proszę też o modlitwę i rozeznanie w grupach ? kto będzie sprawował opiekę nad nowe powstałą (ufam, że tak będzie!) grupą ? poprowadzi spotkania modlitewne i w perspektywie ? Seminarium Odnowy w Duchu Świętym.

Tak, jak w ubiegłych latach, zostaliśmy poproszeni o włączenie się do Niedzieli Świadectw dotyczącej Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego ? 18 marca 2012 r. E-mail w tej sprawie został wysłany 7 lutego 2012 r. Proszę liderów o kontakt z osobami odpowiedzialnymi za to dzieło w parafiach i pomoc w miarę możliwości.

Przypominam, że zakończyła się już akcja zbierania tekturek od herbaty Lipton, ale trwa zbiórka plastikowych nakrętek. Będzie je można przynieść na Pocztową w czasie naszych rekolekcji wielkopostnych.

Dziękuję tym liderom, którzy przekazali już składkę od swoich grup (roczną lub półroczną), a pozostałych proszę, aby to uczynili ? najlepiej w czasie rekolekcji.

Bardzo serdecznie pozdrawiam Was w Panu!
Niech błogosławi On wszelkim naszym poczynaniom
Agnieszka