Katolicka Odnowa w Duchu Świętym
w Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej

List sierpień 2013 r.

Agnieszka Szewczyk                                                                 Szczecin, 23.08.2013 r.
Lider Diecezjalny
Odnowy w Duchu Świętym


Kochani !

Załączam parę bieżących informacji:


 • Zakończyły się nasze tegoroczne rekolekcje wakacyjne. „Jak było” – możecie się dowiedzieć (lub powspominać) z załączonego tekstu („Radykalizm Ewangelii – przewodnik po trudnościach życia codziennego”), który ukazał się w „Niedzieli – Kościół nad Odrą i Bałtykiem” z dn. 18 sierpnia 2013 r.
 • Oprócz sprawozdania z ubiegłego roku oraz z kadencji Rady Diecezjalnej 2009-2013, w liście znajdziecie też, jak zwykle – Ramowy Plan Spotkań na nadchodzący rok formacyjny, z prośbą o uwzględnienie podanych terminów w Waszych parafialnych planach, aby uniknąć „zderzenia się” różnych spotkań. Jest to bardzo ważny znak trwania w jedności.
 • Uwaga ! Pierwsze spotkanie liderów – 14 września 2013 r. o godz. 10.00 – wyjątkowo w parafii p.w. św. Rodziny przy ul. Królowej Korony Polskiej 28.
 • Zwracam uwagę na planowane, szczególne wydarzenia, jakimi są:
          - I Szczecińskie Forum Charyzmatyczne (Gośćmi specjalnym będą: ks. Andrzej Grefkowicz – egzorcysta, jeden z Pionierów Odnowy w Duchu Świętym w Polsce oraz Robert Tekieli – były okultysta, dziennikarz, publicysta zajmujący się zagrożeniami duchowymi), a także

           - comiesięczna, „centralna” (tj. dla wszystkich chętnych) Msza Święta z modlitwą o uzdrowienie (w różnych intencjach – o uzdrowienie fizyczne i duchowe, o uwolnienie z nałogów, lęków, trudnych problemów itp.). Zapraszajcie na 3 czwartki miesiąca „do Krzyża” na Wieniawskiego swoich krewnych, znajomych, współpracowników, sąsiadów...

Rozpoczęcie we czwartek – 19 września o godz. 18.00.


Kolejne czwartki to:


17 października,   21 listopada,   19 grudnia,   16 stycznia,   20 lutego,   20 marca,   10 kwietnia,   15 maja,   12 czerwca.
W kwietniu i czerwcu będą to wyjątkowo II czwartki – ze względu na Wielki Czwartek i Boże Ciało.

Poproście przed każdym czwartkiem Księdza Proboszcza, aby zaprosił parafian potrzebujących modlitwy wstawienniczej na te wieczory.
Zaproście osoby chore i mniej aktywne w grupie, aby podjęły służbę modlitewną w formie nowenny przed każdym czwartkiem.

Proszę Was o modlitwę w sprawie realizacji tego planu – a szczególnie tych powyższych wydarzeń.


 • Już dziś zapraszam serdecznie na Dzień Jedności grup Odnowy w Duchu Świętym naszej archidiecezji w sobotę – 12 października 2013 r., który połączony będzie z ewangelizacją na Pogodnie. Początek spotkania – godz. 10.00 – kościół p.w. św. Krzyża w Szczecinie. O służbę na Eucharystii proszę grupę z goszczącej nas parafii.
Dzień Jedności będziemy przeżywać rozważając słowa: „Wiara bez uczynków jest martwa” (Jk 2, 14-26). Będziemy prosić Pana, aby kończący się Rok Wiary w Kościele przyniósł owoce – w postaci dobrych uczynków, których „pełne naręcza mamy zanieść do bram nieba” (z modlitwy poświęcenia kwiatów, ziół i owoców w Uroczystość Wniebowzwięcia NMP).
Spotkałam się ostatnio z poglądem, że „dobre uczynki, to zajęcie dla dzieci. To one przynoszą np. na Roraty serduszka z wypisanymi dobrymi uczynkami typu: wyrzuciłem śmieci, pomogłem mamie odkurzyć mieszkanie, popilnowałem młodszego brata (chociaż go bardzo nie lubię), zrobiłem sąsiadce zakupy, gdy się źle czuła...”

Kochani!
A jak wyglądają nasze serduszka z ostatniego Czuwania w czasie Wigilii Uroczystości Zesłania Ducha Świętego? Czyniliśmy wtedy pewne deklaracje, pewne obietnice..., że będziemy nosić brzemiona innych i nie ustawać w czynieniu dobra.

Jak to realizujesz Bracie, Siostro? Nie jesteś już dzieckiem, ale dobre uczynki są też dla Ciebie! Jeżeli nie możesz doszukać się niczego w swoich czynach, to masz czas do 12 października, aby przynieść swoje serduszko wypełnione dobrymi czynami, tak, że nie zostanie na nim ani milimetr kwadratowy pustego miejsca!

Przesyłam wzór serduszka do wypełnienia (ewentualnie do pokolorowania, ozdobienia itp.), z prośbą o powielenie i rozdanie Siostrom i Braciom w grupach. Pamiętajcie o słowach Jezusa: „Jeżeli nie staniecie się jak dzieci, nie wejdziecie do królestwa niebieskiego” (por. Mt 18, 3).  Może warto wziąć z nich przykład?

Po Eucharystii, podczas której ofiarujemy nasze serca Jezusowi, wyjdziemy na ulice Pogodna i będziemy się „dzielić wiarą jak chlebem”. Będzie śpiew, modlitwa, głoszenie świadectw, zapraszanie spotkanych ludzi do ożywienia swojej wiary na Seminarium Odnowy w Duchu Świętym, do oddania swoich problemów i kłopotów w modlitwie wstawienniczej.

Za rozdawanie ulotek w tym czasie – odpowiedzialna jest wspólnota z parafii p.w. św. Krzyża, a służbę patroli modlitewnych po Pogodnie – podejmie wspólnota z parafii p.w. św. Rodziny.

Kochani Liderzy!
Zachęcam Was gorąco do „akcji ewangelizacyjnych” w Waszych parafiach – do połowy listopada. Liczę na Waszą kreatywność i Boży zapał! Proszę o informację o podjętych inicjatywach. Jeżeli będzie taka potrzeba – zorganizujemy potem wspólne Seminarium. Niech Pan błogosławi podejmowanym przez Was działaniom.!

 • Zachęcam Was, Kochani, do uczestnictwa w modlitwie Koronką do Bożego Miłosierdzia w sobotę 28 września 2013 r. (w rocznicę beatyfikacji ks. Michała Sopoćki) – na ulicach i placach w naszej archidiecezji. Do 10 września Ela Mackiewicz (ela22macki@wp.pl, 507 588 446) czeka na Wasze deklaracje poprowadzenia tej modlitwy w konkretnych miejscach na terenie Waszych parafii (proszę podać skrzyżowanie, plac itp.). Wszystkie te miejsca zostaną zgłoszone do Kurii Metropolitalnej, która koordynuje tę modlitwę w naszej diecezji.
Rok temu członkowie Odnowy w Duchu Świętym prowadzili modlitwę w kilkunastu punktach diecezji. Mam nadzieję, że tym razem będzie tych miejsc kilkadziesiąt (bo przecież, aby odmówić Koronkę – wystarczą 2-3 osoby na jednym skrzyżowaniu. Materiały przydatne w tej „akcji modlitewnej” (plakaty, obrazki) – zostaną rozdane zainteresowanym liderom 14 września na spotkaniu liderów.

Kilka informacji porządkowych:

- na skrzyżowaniu powinny się modlić przynajmniej 2 osoby rozpoznawalne z planszą „Jezu, ufam Tobie” (można wydrukować ze strony internetowej lub stworzyć samemu);
- nie można blokować ruchu ulicznego;
- spotkanie ma charakter wyłącznie religijny (zakaz używania innych haseł i materiałów, np. politycznych).

Zaproście do modlitwy kapłanów i siostry zakonne. Można pomyśleć o wypożyczeniu parafialnego nagłośnienia, żeby być lepiej słyszanym. Pamiętajcie też o zabraniu aparatu fotograficznego, a zrobione zdjęcia najlepiej z krótką relacją z tego spotkania prześlijcie do Eli (ela22macki@wp.pl).
Więcej informacji o akcji modlitewnej „Koronka do Bożego Miłosierdzia na ulicach miast świata”  znajdziecie na stronie internetowej www.iskra.info.pl

 • Zaplanowane są w Szczecinie (niestety!) kolejne Targi Sydonii (11 – 13 października 2013 r.)! Proszę – tradycyjnie już – o gorącą modlitwę – aby przyniosły jak najmniej szkody naszemu miastu, oraz aby organizatorzy i wystawcy zaprzestali swojej działalności. Jarka – Lidera z SNSPJ – proszę o dopilnowanie, aby baner z ostrzeżeniem zawisł nad wejściem do Sanktuarium kilka dni przed terminem Targów.
 • Przypominam (i proszę) o aktywne włączenie się w parafiach do przygotowywania młodzieży do przyjęcia Sakramentu Bierzmowania (w zakresie uzgodnionym z księdzem proboszczem). Wszystkich zaś zachęcam do przyjęcia w duchową (imienną) adopcję kandydatów i do gorącej modlitwy w ich intencji.
 • W wielu parafiach odprawiane są już Msze Święte Wotywne o Duchu Świętym – i dzięki Bogu za to! Początek roku formacyjnego to też dobra okazja, aby ponowić prośbę do księdza proboszcza w tej sprawie.
 • Nasze 3 diakonie – modlitw wstawienniczych, muzyczna i ewangelizacyjna – zapraszają do służby kolejne osoby. Jeżeli czujesz w secu – Bracie, Siostro, że Pan Cię wzywa do takiego zadania – zgłoś się do lidera w swojej parafii, a liderów proszę o przekazanie mi informacji i kontaktu do tych osób – do końca września.
 • Bractwo Więzienne w naszej diecezji również poszukuje nowych osób. Kontakt w tej sprawie z Marianem Nowickim pod numerem telefonu: 661 915 696.
 • Kontynuujemy zbiórkę plastikowych nakrętek na cele charytatywne. Przypominam kontakt do Leszka, który zobowiązał się dostarczać je do skupu: 519 582 428.

Życzę Wam Wszystkim, Kochani
jeszcze dużo słońca i ciepła wakacyjnego,
abyście nabrali sił do pracy na Bożym polu.

Pozdrawiam serdecznie
- Agnieszka.


Zał. 1

RADYKALIZM EWANGELII  – PRZEWODNIK PO TRUDNOŚCIACH ŻYCIA CODZIENNEGO

Taka myśl przewodnia przyświecała uczestnikom tygodniowych rekolekcji wakacyjnych dla grup Odnowy w Duchu Świętym z naszej archidiecezji, które – tradycyjnie już – odbywały się w drugiej połowie lipca w Dobrej Szczecińskiej – w gościnnym klasztorze Ojców Franciszkanów.

Rekolekcje prowadził ksiądz Gracjan Sierociński. Głosił on homilie, które zachęcały nas do bycia radykalnym chrześcijaninem – radykalnym w miłości, radykalnym w przebaczaniu, radykalnym w niesieniu codziennych trudności – swojego krzyża, bez narzekania, choć z wielkim wysiłkiem. Ksiądz Gracjan zacytował tu słowa bł. Jana Pawła II: „aby źródło odnaleźć, trzeba iść w górę strumienia”.
Ale niosąc swój krzyż, można przy nim odpocząć. Za przykład służą małe ptaszki, które wylatując na zimę do ciepłych krajów, zabierają w dzióbkach gałązkę. Naukowcy badający to zjawisko dziwili się najpierw – po co ptaszek wyrusza w tak daleką drogę z dodatkowym balastem. Okazało się jednak, że bez gałązki nie dałby rady dolecieć do celu – służyła mu ona jako „łódka”, gdy musiał odpocząć przelatując nad morzem...

Rekolekcjonista zwrócił też uwagę na różnicę pomiędzy radykalizmem a fanatyzmem (w fanatyzmie brakuje stanięcia w prawdzie o sobie) i wskazywał na konieczność podejmowania radykalnych, dynamicznych kroków na drodze wiary.

Katechezy dotyczące różnych trudności życia codziennego w aspekcie 7 grzechów głównych przygotowali członkowie Rady Diecezjalnej Odnowy w Duchu Świętym. Katechezy skłaniały do refleksji – czy moja przeszłość mnie przytłacza, czy niepokoję się o swoją przyszłość, czy Bóg wysłuchuje moje prośby, dlaczego często nie wierzę w swoje siły i opuszcza mnie odwaga, więc grzeszę lenistwem, jak żyć, by nie gubiła mnie pycha i nieumiarkowane życie, dlaczego inni mnie denerwują i wzbudzają mój gniew oraz irytację, dlaczego zazdrość sprawia, że często jestem nieszczęśliwy, czy jestem niewolnikiem pieniędzy i opanowała mnie chciwość, jak walczyć z nieczystym spojrzeniem?... Wielce pomocne były nam postaci niektórych świętych i błogosławionych, którzy też w ciągu swojego życia borykali się z podobnymi pokusami i problemami.

Na szczególną uwagę zasługuje też porywający wykład ojca Benedykta, który przybliżył nam postać św. Franciszka, istotę i historię reguły zakonu franciszkańskiego, wplatając w treść świadectwa i przykłady ze swojego życia zakonnego, w którym trwa już przeszło 25 lat. I właśnie Dobra była jego pierwszą placówką duszpasterską po przyjęciu święceń kapłańskich, gdyż 25 lat temu została tu erygowana parafia.

Każdego dnia w czasie rekolekcji była sprawowana Eucharystia, były spotkania modlitewne, adoracja Najświętszego Sakramentu, dzielenie się przeżyciami z rekolekcji i świadectwami o tym, jak Jezus zmienia życie wielu osób. Była też możliwość skorzystania z modlitwy wstawienniczej w różnych intencjach.

Do udziału w rekolekcjach zaprosiliśmy mieszkańców Dobrej oraz filii parafii w Grzepnicy, gdzie byliśmy na wspólnym śpiewaniu Panu.

Parafianie z Dobrej przyjęli też nasze zaproszenie na wieczorne ognisko, na którym były śpiewy, modlitwa i zabawy oraz konkursy z nagrodami, a także... polonez na klasztornej trawie. Ksiądz Gracjan wspaniale prowadził śpiew i ewangelizacyjny dialog z dziećmi.

W piątek przeszliśmy ulicami Dobrej przeżywając Drogę Krzyżową i modląc się zwłaszcza za mieszkańców domów, które mijaliśmy.

Ostatniego dnia poszczególne grupy uczestników rekolekcji przedstawiały scenki lub piosenki nawiązujące do tematu rekolekcji. Były one zachętą do refleksji i podsumowania tego, co każdy z nas przeżył w swoim sercu z czasie trwania rekolekcji.
Teksty katechez oraz galerię zdjęć z rekolekcji będzie można znaleźć na stronie www.szczecin.odnowa.org.

Agnieszka Szewczyk
Lider Diecezjalny
Odnowy w Duchu Świętym


(Na melodię: „Przyjedź, mamo, na przysięgę”)

1. Siostro, bracie – przyjedź do nas
Zaproszenie wysłał Bóg
Więc nie zwlekaj – czeka na Was/
Anioł trąbi w złoty róg/2x

Tu czytamy Słowo Boże
Duch nam zawsze w tym pomoże
Słowa trudne prędko jasne będą już!
Siostro, bracie do plecaka Biblię włóż!

2. Zostaw przeszłość hen za sobą,
Oddaj Bogu przyszłość swą
Dzień dzisiejszy jest przed Tobą/
Pan wysłucha prośbę Twą/2x

3. Jeśli ktoś Cię zirytował,
Gniew odczuwasz w sercu swym,
Może szef Cię rozczarował/
Przed snem pogódź się już z nim/2x

4. Gdy ktoś inny ładniej śpiewa,
Smutek wzbudza w Tobie to?
Wiedz, że zazdrość tu dojrzewa/
Ciesz się raduj, doceń Go/2x

5. Gdy opuszcza Cię odwaga
I nie wierzysz w siły swe
Na kolana szybko padaj/
Bóg uzdrowi  rany Twe/2x

6. Pycha to jest główna wada,
Którą zwalczyć możesz też.
Każdy święty podpowiada/
Że pokora bronią jest/2x

7. Niech Cię pieniądz nie zniewala
Bo Twym Panem Jezus jest
Hojnie wspieraj ubogiego/
By nagrodę w niebie mieć/2x

8. Nigdy nie patrz pożądliwie
By nie zranić siostry swej
Twe spojrzenie będzie czyste/
Ty spróbować tylko chciej/2x.
Zał. 2
Ramowy plan spotkań grup Odnowy w Duchu Świętym
Archidiecezji Szczecińsko – Kamieńskiej
wrzesień 2013 r. – sierpień 2014 r.
Spotkanie Termin/Miejsce*
Msza Święta z modlitwą o uzdrowienie III czwartek miesiąca, godz. 18.00 (od września)
parafia p.w. św. Krzyża
Spotkanie liderów grup 14 września 2013 r., godz. 10.00
parafia p.w. św. Rodziny
Koronka do Bożego Miłosierdzia na ulicach miast świata 28 września 2013 r., godz. 15.00
miejsca podane przez koordynatora lub księdza proboszcza
Dzień Jedności i ewangelizacja na Pogodnie 12 października 2012 r., godz. 10.00
parafia p.w. św. Krzyża
Spotkanie liderów i grup pastoralnych 23 listopada 2013 r., godz. 10.00
parafia p.w. św. Krzyża
Rekolekcje Adwentowe 11 – 13 grudnia 2013 r., godz. 18.00
Spotkanie liderów grup 14 grudnia 2013 r., godz. 10.00
Spotkanie liderów i grup pastoralnych 18 stycznia 2014 r., godz. 10.00
parafia p.w. św. Krzyża
Spotkanie liderów i grup pastoralnych 15 lutego 2014 r., godz. 10.00
parafia p.w. św. Krzyża
Rekolekcje Wielkopostne 12 – 14 marca 2014 r., godz. 18.00
Spotkanie liderów grup 15 marca 2014 r., godz. 10.00
Marsz dla Życia 4 maja 2014 r.
Dzień Jedności i modlitwa za Szczecin za pośrednictwem św. Jana Pawła II 9 maja 2014 r., godz. 10.00
Ogólnopolskie Czuwanie Odnowy w Duchu Świętym 16 – 17 maja 2014 r.
Częstochowa
I Szczecińskie Forum Charyzmatyczne 6 – 7 czerwca 2014 r.
Uroczystość Zesłania Ducha Świętego 8 czerwca 2014 r.
Czuwanie Modlitewne w Uroczystość NMP Matki Kościoła 9 czerwca 2014 r., godz. 18.00
Bazylika Archikatedralna p.w. św. Jakuba w Szczecinie
Spotkanie liderów i grup pastoralnych 15 czerwca 2013 r., godz. 10.00
parafia p.w. św. Krzyża
Rekolekcje wakacyjne 14 – 19 lipca 2014 r.