Katolicka Odnowa w Duchu Świętym
w Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej

List sierpień 2015r.

Agnieszka Szewczyk                                                      Szczecin, 26.08.2015r.
Lider Diecezjalny
Odnowy w Duchu Świętym                                 
                                                                                                                                                                                                                                                          
                                                 Kochani!

     Kończą się wakacje i tak jak w ubiegłych latach, razem z tym listem otrzymujecie Sprawozdanie z prac Rady Diecezjalnej za ostatni rok. Bardzo dziękuję wszystkim, którzy aktywnie współpracowali z Radą, służyli modlitwą, angażowali się w podejmowane dzieła a szczególnie w organizację  letnich rekolekcji z o.J. Maniparambilem.  Było to duże wyzwanie, wymagające poświęcenia czasu i sił ale z Bożą pomocą wszystko jest możliwe, a my „słudzy nieużyteczni jesteśmy,  wykonaliśmy to, co powinniśmy wykonać” (Łk.17,10)! Informację o przebiegu tych rekolekcji znajdziecie  w załączniku. Ukazała się też na łamach „ Niedzieli” (KnOiB) z 16.08.2015.
     Załączam również zaproszenie do włączenia się cykliczne spotkania liderów, grup pastoralnych, do udziału w dniach jedności, rekolekcjach itp. O proponowanych wydarzeniach będę jeszcze sukcesywnie przypominać na bieżąco i podawać szczegóły – nasz ramowy plan nie obejmuje jeszcze wszystkich informacji ( np. miejsca spotkania, bo konsultacje w tych sprawach trwają). Zawracam uwagę, że niektóre  z tych spotkań są typowo „odnowowe ”– dni jedności, spotkania formacyjne,  inne wpisują się w plan naszej archidiecezji np. Marsz dla Życia, Tydzień Ewangelizacyjny czy Koronka do Bożego Miłosierdzia na ulicach i placach. Mam nadzieję, że spotkamy się wszyscy na tych wydarzeniach, aby wspólnie uwielbiać Boga i cieszyć się obecnością Braci i Sióstr.
I już dziś zapraszam Was Wszystkich na Dzień Jedności i Dziękczynienia za 35 lat Odnowy w Duchu Świętym  w naszej Archidiecezji i za 40 lat - w Polsce - w sobotę, 10 października 2015r   na godz. 1000  do Arcybiskupiego Wyższego Seminarium Duchownego  w Szczecinie, ul. Papieża Pawła VI. Gościem naszego spotkania będzie Norbert Dawidczyk -  wiceprzewodniczący Krajowego  Zespołu Koordynatorów Odnowy w Duchu Świętym. 
      Już od dziś módlmy się wszyscy Słowem, które dał Pan na to spotkanie: 2 Kor. 12,20  i 13, 11-13:
„Obawiam się, że gdy przyjdę, znajdę was nie takimi, jakimi pragnąłbym was znaleźć, a i dla was okażę się takim, jakiego sobie nie życzycie. Żeby przypadkiem nie było [wśród was] sporów, zazdrości, gniewu, niewłaściwego współzawodnictwa, obmów, szemrania, wynoszenia się, kłótni… Zresztą, bracia, radujcie się, dążcie do doskonałości, pokrzepiajcie się na duchu, jedno myślcie, pokój zachowujcie, a Bóg miłości i pokoju niech będzie z wami!  Pozdrówcie się nawzajem świętym pocałunkiem! Pozdrawiają was wszyscy święci. Łaska Pana Jezusa Chrystusa, miłość Boga i dar jedności w Duchu Świętym niech będą z wami wszystkimi!.”
      Słowo to potwierdza nasze rozeznanie oparcia się na fragmencie tekstu Ojca Świętego Franciszka z 1.06.2014, który wygłosił na międzynarodowym spotkaniu z Odnową w Duchu Świętym:
„Szukajcie jedności Odnowy, ponieważ jedność rodzi się z obecności Ducha Świętego. Rodzi się z jedności Trójcy Świętej. Każdy podział – od kogo jest podział? Rodzi się od demona. Podział i niesnaski. Uciekajcie od walk wewnętrznych, niech nie będzie ich wśród Was, uciekajcie od nich. Niech nie będzie ich między Wami!”
Program spotkania podam wkrótce. Jeżeli macie Kochani jakieś propozycje z nim wiązane, to proszę o ich przesłanie do mnie mailem lub listem do 11 września. Myślę, że niekwestionowanym „gwoździem programu” będzie Eucharystia i tradycyjna agapa.
O służbę na Mszy Świętej  proszę grupę ze Stargardu  (czytanie), Międzyzdrojów ( psalm) Myśliborza (modlitwa wiernych), Dębna (uwielbienie po Komunii Świętej) Gryfic (procesja z darami), Goleniowa ( służba ministrancka), Świnoujścia ( zbiórka kolekty).
Natomiast o przygotowanie agapy  proszę grupę ze Zdrojów, Dobrej, Bezrzecza i ze św. Ottona. „ Szefem kuchni” będzie Iza Ratajczak. Na agapę przynosimy dla Braci, Sióstr i Gości kanapki, ciasta i owoce – według poniższego przydziału, i przed 1000 zostawiamy w refektarzu.


Dary na agapę na 10.10.2015 – wg. parafii p.w.:

kanapki  - Opatrzności Bożej ( Majowe), św. Jakuba ( Katedra), św. Krzyża, św. Rodziny, św. Andrzeja Boboli, św. Ottona,

ciasto - SNSPJ, NSNMP ( Słoneczne), Przemienienia Pańskiego, Myślibórz, św. Kazimierz, MB Królowej Świata (Dobra), Stargard, Świnoujście, Gryfice,


owoce - św. Józefa- Szczecin, św. Maksymiliana, św. Ducha ( Zdroje), Dębno, Międzyzdroje, Goleniów, AWSD.


I tradycyjnie już przynosimy również (trwałe) słodkości dla dzieci ze świetlic środowiskowych Caritasu – w ilości zgodnej z „odnowowym stażem” – np. 5 batonów po 5 latach bycia w Odnowie, 20 wafelków po 20 latach lub 35 lizaków od „weteranów”.
Grupę  z parafii pw. św. Krzyża proszę o zorganizowanie tej zbiórki a następnie o przewiezienie darów do siedziby Caritasu. 

Zapraszajcie Kochani na ten jubileuszowy dzień jedności, dziękczynienia i uwielbienia również te osoby, które kiedyś były w grupach a teraz nie są aktywne, Waszych byłych i obecnych opiekunów – kapłanów – zaproszenie w załączeniu, zapraszajcie też kandydatów do Odnowy, krewnych, znajomych – niech cieszą się i modlą razem z nami.

Liderów proszę o  potwierdzenie mi przyjęcia służby do 11 września.A teraz pozostałe informacje:

•    Od września ks. Emil Piotrowicz nie będzie już mógł przyjeżdżać na Nabożeństwa Uzdrowienia na Wieniawskiego. W związku z tym rozważamy inną formę tych spotkań i inne miejsce. Jak sytuacja się wyjaśni to przekażę Wam informację, – co gdzie, kiedy…
•    Do końca września proszę o przekazanie mi danych kontaktowych osób chętnych do uczestnictwa w Szkole Animatora. Zgodnie ze zgłoszeniami uruchomimy pierwszą i/lub drugą klasę.
•    Idąc za słowem Ojca Świętego Franciszka zachęcającego Odnowę do czynienia miłosierdzia, proponuję na dzielenia w grupach ciąg dalszy uczynków miłosierdzia -  co do ciała (te, co do duszy - przerabialiśmy w ubiegłym roku). Przy okazji nadmieniam, ze główne motto Światowych Dni Młodzieży brzmi: Błogosławieni miłosierni albowiem oni miłosierdzia dostąpią (Mt.5,7). Dzielenia te są bardzo aktualne. Dołączam je do listu i zachęcam do wykorzystania w grupach dzielenia, a na najbliższym spotkaniu liderów przekażę materiały z tym związane.
•    Również Ojciec Święty Franciszek zachęcał Odnowę ( we wspomnianym wystąpieniu) do sięgania po dokumenty z Malines, co też czynimy na spotkaniach liderów. Na najbliższych będziemy kontynuować te rozważania.
•    Zachęcam Was, Kochani, do uczestnictwa w modlitwie Koronką do Bożego Miłosierdzia, w poniedziałek, 28 września 2015r. ( w rocznicę beatyfikacji ks. Michała Sopoćki ) na ulicach i placach naszej archidiecezji. Do 11 września Krystian Zakrzewski ( krystian.azakrzewski@gmail.com tel. 602 351 628) czeka na Wasze deklaracje poprowadzenia tej modlitwy w konkretnych miejscach na terenie Waszych parafii ( proszę podać skrzyżowanie, plac itp.). Wszystkie te miejsca zostaną zgłoszone do Kurii Metropolitalnej, która koordynuje tę modlitwę. W danym miejscu powinny modlić się przynajmniej 2 osoby, rozpoznawalne – z plakatem, planszą „ Jezu ufam Tobie”. Nie można blokować ruchu ulicznego. Spotkanie ma charakter wyłącznie religijny ( zakaz używania innych haseł np. politycznych). Można wypożyczyć z parafii przenośne nagłośnienie. Organizatorzy proszą o krótkie relacje i zdjęcia – proszę je przesłać do Krystiana. Więcej informacji na www.iskra.info.pl
•    Przypominam prośbę ks. Arcybiskupa, że Odnowa ma włączyć się do przygotowania młodzieży do przyjęcia sakramentu bierzmowania ( w zakresie uzgodnionym z ks. proboszczem). Wszystkich zachęcam do przyjęcia w duchową ( imienną) adopcję kandydatów i do gorącej modlitwy w ich intencji.
•    W wielu parafiach odprawiane są już Msze Święte Wotywne o Duchu Świętym i dzięki Bogu za to! Początek roku formacyjnego to dobra okazja, aby ponowić prośbę do ks. proboszcza w tej sprawie.  
•    Nasze 4 diakonie – modlitw wstawienniczych, muzyczna, ewangelizacyjna i szpitalna - zapraszają do służby kolejne osoby. Jeżeli czujesz w sercu - Bracie, Siostro, że Pan Cię wzywa do takiego zadania - zgłoś się do swojego lidera, który przekaże te informacje do mnie. Czekam, kochani liderzy, na te zgłoszenia do końca września.
•   Kontynuujemy też zbiórkę plastikowych nakrętek na rehabilitację dla chorego Adriana. Można je przynosić na diecezjalne spotkania. Kontakt do Leszka, który odwozi je do punktu skupu: tel. 519 582 428.
•    Osobom, które zbierają makulaturę na studnie w Sudanie podaję najbliższy termin zbiórki 25-26.września. Adresy kościołów, przy których będą stały kontenery podawałam w poprzednich komunikatach na ten temat.
•    Przesyłam Wam w załączeniu tekst błogosławionej Matki Teresy z Kalkuty „ Mimo wszystko”, który przeczytałam na czerwcowym spotkaniu liderów i wciąż do niego zaglądam – jest mi potrzebny!. Może i komuś z Was pomoże w trudnych chwilach?

              
                                          Bardzo serdecznie pozdrawiam Was w Panu i życzę
                                                słonecznej ( też w sercu) końcówki wakacji
                                                                                                          
                                                                                  Agnieszka


Sprawozdanie z prac Rady Diecezjalnej Odnowy w Duchu Świętym za okres: wrzesień 2014 - sierpień 2015

1.  Aktywny udział w Tygodniu Ewangelizacyjnym ( Misja Talitha Kum) poprzez: prowadzenie wielu modlitw wstawienniczych, rozmowy z ludźmi, rozdawanie materiałów ewangelizacyjnych, ewangelizację na scenie przy placu Lotników i służbę na niedzielnej Eucharystii.

2. Comiesięczne Nabożeństwa Uzdrowienia w parafii p.w. Św. Krzyża w Szczecinie.

3. Rekolekcje Adwentowe nt.” Czy nie wiecie, że jesteście świątynią?”   - prowadził ks. Krzysztof   Conder.

4. Rekolekcje Wielkopostne nt. „ Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię” - prowadził o. Paweł Pawlikowski - Dominikanin.

5. Rekolekcje wakacyjne nt. ,,Duchu Święty działaj we mnie”- prowadził o. Jose Maniparambil. Sprawozdanie w załączeniu.

6. Dni Jedności Odnowy w Duchu Świętym  w Archidiecezji Szczecińsko - Kamieńskiej połączone ze służbą chorym i ubogim  ( w szpitalu na Pomorzanach i u Sióstr Matki Teresy z Kalkuty.

7. Udział w czuwaniu modlitewnym w Wigilię Uroczystości Zesłania Ducha Świętego i w Uroczystość NMP Matki Kościoła w Bazylice Archikatedralnej.

8. Koordynacja modlitwy „Koronka do Bożego Miłosierdzia na ulicach miast świata”.

9. Organizowanie spotkań formacyjnych dla liderów i grup pastoralnych, rozeznawanie i opracowywanie materiałów formacyjnych dla grup dzielenia.

10. Odwiedzanie grup parafialnych, przeprowadzanie wyborów liderów i grup  pastoralnych.

11. Przesyłanie artykułów na temat wydarzeń w Odnowie w Duchu Świętym w Archidiecezji Szczecińsko - Kamieńskiej do „Kościoła nad Odrą i Bałtykiem”, do ” Dobrych Nowin” i do Zeszytów Odnowy.

12. Organizowanie funduszy na zakup leków dla ciężko chorego ks. Darka Krawczyka, zbiórki słodyczy i artykułów rysunkowych dla dzieci- podopiecznych Caritasu, zbiórki plastikowych nakrętek na zakup wózków inwalidzkich, zbiórki makulatury na cele misyjne.

13. Prowadzenie strony internetowej Odnowy w Duchu Świętym w naszej archidiecezji.

14. Odbyło się 14 spotkań Rady Diecezjalnej, w tym 3 spotkania z Zespołem d.s. przygotowania nowej wersji „Wskazań dla grup Odnowy w Duchu Świętym”. ”Wskazania …” zostały przekazane  Ks. Arcybiskupowi, który je zaakceptował  i polecił do  praktycznego stosowania.

15.  W Archidiecezji pełnią służbę cztery diakonie.

* Diakonia Modlitw Wstawienniczych służy modlitwą o uzdrowienie fizyczne i duchowe oraz o uwolnienie według 5 Kluczy Nila Lozano. Z indywidualnej, długiej modlitwy skorzystało w ubiegłym roku 8 osób. Diakonia służyła też, co miesiąc modlitwą wstawienniczą w czasie Nabożeństw Uzdrowienia w parafii p.w. Św. Krzyża a także w czasie majowego Tygodnia Ewangelizacyjnego w Szczecinie. Omodlała również osoby przechodzące Seminarium Odnowy w Duchu Świętym, a także obejmowała modlitwą osoby, które dzwoniły lub przysyłały sms-y z intencjami modlitewnymi. Osoby posługujące w Diakonii spotykały się  na wspólnej modlitwie i katechezie formacyjnej.

* Diakonia Muzyczna służyła śpiewem podczas Dni Jedności, rekolekcji Adwentowych, Wielkopostnych i wakacyjnych, comiesięcznych Nabożeństw Uzdrowienia w parafii p.w Św. Krzyża oraz w czasie Tygodnia Ewangelizacji.

* Diakonia Ewangelizacyjna głosiła świadectwa podczas ewangelizacji ulicznych orazniedzieli ewangelizacyjnej na placu Lotników.

* Diakonia Szpitalna posługiwała w  7 szczecińskich szpitalach, prowadziła modlitwy i kontynuowała służbę w czasie Eucharystii w kaplicach szpitalnych.

16.  Członkowie Rady Diecezjalnej brali udział w spotkaniach KZK, Rady Ruchów, Wspólnot i Stowarzyszeń Katolickich, Archidiecezjalnej Rady Duszpasterskiej, w Marszu dla Życia, w Ogólnopolskim Czuwaniu Odnowy w Duchu Świętym w Częstochowie i w     różnych sesjach formacyjnych.

17. Obecnie kontakt z Rada Diecezjalną utrzymują 23 grupy: 14 grup ze Szczecina, w tym grupa w AWSD i 9 z terenu archidiecezji. Jest nas - tj. aktywnych członków Odnowy w archidiecezji ok. 550 osób.            

18. Informuję, że środki finansowe zbierane podczas dni jedności, rekolekcji, uczuwań itp. oraz otrzymywane od grup parafialnych - przeznaczone były na: , na ofiary dla goszczących nas Kościołów, dla księży rekolekcjonistów, składkę na rzecz Krajowego Zespołu Koordynatorów i opłatę za serwer za naszą stronę www, finansowanie podróży np. na wybory do grup parafialnych z terenu archidiecezji, do Magdalenki - na zjazd koordynatorów diecezjalnych, dofinansowanie działalności bieżącej np. listy, ksero, organizację spotkań informacyjnych, czuwań i rekolekcji. Obecnie posiadamy na bieżące wydatki 1450zł. Bóg zapłać za wszystkie ofiary z serca płynące.                                                            


                            
                Agnieszka Szewczyk                                      
                   Lider Diecezjalny                                                                                             
         Odnowy w Duchu Świętym   

< Wróć do poprzedniej strony