Katolicka Odnowa w Duchu Świętym
w Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej

List marzec 2016r.

Agnieszka Szewczyk               Szczecin, 6.03.2016r.                                        
Lider Diecezjalny
Odnowy w Duchu Świętym
                                                                        

                                              Kochani!

       Tradycyjnie już przekazuję Wam główne myśli z zakończonych właśnie naszych rekolekcji wielkopostnych, które prowadził ks. dr Tomasz Mędrek. Przyjął on założenie, że na rekolekcjach mamy odnowić naszą relację z Jezusem. Ponieważ nie są to rekolekcje zamknięte, ale przychodzimy na nie  „ ze świata”, ks. Tomasz porównał tę sytuację do trąby powietrznej niszczącej wszystko na swojej drodze, w której w tzw. „ oku cyklonu” panuje zawsze spokój i cisza...
Jak więc mamy się nawracać? Czy wyszukiwać w sumieniu więcej grzechów, czy dokładać kolejne modlitwy? Nawrócić się to oznacza, że biorę całego siebie i odwracam się – do Jezusa Chrystusa. A wszelkie tzw. dobre postanowienia i umartwienia należy sprawdzać, czy prowadzą do Jezusa i co jeszcze powinienem Mu oddać?
       Dobrze ilustruje to przytoczona legenda: „Jezus ze św. Piotrem przemierzając Galileę zaszli pewnego wieczoru na nocleg do pustelnika. Przed snem pomodlili się razem, zjedli posiłek, porozmawiali a gdy pustelnik nabrał do gości zaufania pokazał im swój największy skarb – cenny złoty kielich wysadzany drogimi kamieniami, mówiąc: wszystko oddałem Bogu, ale zostawiłem sobie tylko tę jedną rzecz! Następnego dnia, gdy znowu byli w drodze, Piotr chciał zaczerpnąć wody ze strumienia, ale nie miał czym i wtedy Jezus wyjął ze swojej sakwy kielich pustelnika. Piotr nie mógł uwierzyć, że Jezus zabrał jego największy skarb. Jezus wyjaśnił, że właśnie ten kielich trzymał go daleko od Królestwa Bożego.”

Za Jezusem podążają trzy typy ludzi:
- marzyciele, którzy wiedzą jak iść za Jezusem, ale boją się bólu oddania,
- cwaniacy, stosujący zasadę „ wilk syty i owca cała”, zachowujący przed Bogiem „ własną strefę prywatną” i mówiący: „jestem religijny, ale jest to mój prywatny interes”,
- uczniowie, którzy niosą krzyż za Jezusem, wiedzą i czują, że to boli, znoszą trud umierania na krzyżu, ale podejmują zadanie.
Nasze zadanie na Wielki Post jest proste, tak jak było życie Jezusa – cieśli z Nazaretu.
To: post, modlitwa i jałmużna – w tym Jezus przyjdzie do naszego serca!
Mamy czuwać i nie tracić wyobraźni miłosierdzia, bo czuwanie – to aktywność, to czynienie dobra, to budowanie mostów a nie murów!

W kolejne dni ks. Tomasz pokazywał nam różne aspekty czuwania.
Czuwanie związane jest nieodłącznie z czekaniem. Współczesny człowiek nie lubi czekać – już w Adwencie stroi choinkę, gdy pragnie jakiegoś dobra bierze kredyt, już przed ślubem wprowadza się do domu swojej dziewczyny… a my - chodzimy na „randkę z Jezusem” a zamieszkamy z Nim razem później, w wieczności. Czekamy, więc cierpliwie razem, bo razem idzie się do nieba. Musimy jednak uważać na pokusę „partnerstwa” z Panem Bogiem. To Bóg  zaprasza mnie - Jego stworzenie! Nie jest to „transakcja wiązana”, to mi się nie należy, ale Pan mi to daje z miłości do mnie.
Musimy, więc unikać myślenia „ dla mnie”, mamy nie patrzeć tylko na siebie, na swoje problemy, ale pochylać się nad tajemnicą Boga, wpatrywać się w Jezusa, słuchać jego Słowa, skupiać się na Bożej Tajemnicy.
Jan Paweł II był przeciwny sekularyzacji, kiedy to wiara pozostaje tylko w przestrzeni Kościoła i sakramentów a nie ma jej w życiu.
Kościół nie może tylko zajmować się ziemskim światem, np. ubóstwem, wojnami… - ma czuwać i komplentować Boże Tajemnice. Kościół musi zwracać uwagę na Dawcę. Nie tak, jak pewien solenizant – czteroletni chłopczyk, który otworzył drzwi, wziął prezent od wujka, powiedział - dziękuję! i zaraz drzwi zamknął. Mamy świadczyć dobro i miłosierdzie bliźniemu, ale mamy też obowiązki wobec Boga. Dobroci nie można ograniczać do drugiego człowieka.

Mówiąc o grzechu, o uczynkach dobrych i złych Ksiądz Rekolekcjonista powiedział, że uczynki są ważne dla naszego zbawienia, bo istotą prawa są uczynki miłości. Prawo jest po to, by nam służyło na drodze do nieba. Zwrócił też uwagę na grzech zaniedbania, zaniedbania w opowiedzeniu się za Chrystusem np. w zakładzie pracy, w rodzinie, w podróży, przed posiłkiem w restauracji, w rozmowach o Kościele… Radził, aby sięgać po różne rachunki sumienia a nie opierać się tylko na tym, co przeżyłem.
Bóg – nasz Ojciec tworzy ze mną rodzinę! Martw się, więc tylko o to, czy pozostajesz w więzi z Bogiem. Duch Święty ma nas prowadzić do Eucharystii. A dzień najlepiej dzielić na przed i po Eucharystii. To Bóg zaprasza nas do wspólnoty ze sobą.
Eucharystia nie odciąga od naszych spraw codziennych, bo gdy spotyka się Jezusa to stale odżywa pragnienie Eucharystii, która jest wielkim przeżyciem z Jezusem, przyjaciółmi, i rodzeństwem, bo jesteśmy braćmi i siostrami. Eucharystia potrzebuje czasu, bo przyjaciele powinni mieć czas dla siebie. Trzeba uważać na takie zaangażowania ( też w Kościele), które nie zostawiają już czasu na modlitwę, na Eucharystię. Musimy mieć czas na czuwanie!

W czasie rekolekcji przeżywaliśmy też Drogę Krzyżową, której rozważania oparte były na tekstach ks. Sopoćki, oraz wystawienie Najświętszego Sakramentu.
Szczególnym  rekolekcyjnym  dniem  był  czwartek 18 lutego, rozpoczynający jubileuszowy - 50 - rok Odnowy w Duchu Świętym w Kościele Katolickim.
Mszy Świętej koncelebrowanej przewodniczył ks. Arcybiskup Andrzej Dzięga, który podkreślił, ze jubileusz to nie tylko jeden dzień czy parę godzin, ale to całoroczne świętowanie. Do tego długiego świętowania ks. Arcybiskup nas zachęcał i błogosławił nam na ten szczególny rok. Poprosił Księdza Rekolekcjonistę, aby wprowadził nas swoimi katechezami w czas jubileuszu, a mnie – abym prowadząc Odnowę Diecezjalną pomagała Wam dobrze go przeżyć. Na szczególną prośbę ks. Arcybiskupa wspierać ma mnie w tej posłudze ks. kan. Henryk Marczak.
Wśród wielu dobrych słów ks. Arcybiskupa skierowanych do mnie i do naszej Odnowy, szczególnie cenny wydaje mi się „swoisty komplement”: „Odnowa ma radość w oczach! Zobaczyłem ją podczas udzielania Komunii Świętej. Nie widziałem takiej radości u młodzieży, która gromadziła się przy symbolach Światowego Dnia Młodzieży – przy Krzyżu i ikonie Maryi”.
Ks. Arcybiskup zwrócił też uwagę na nasz odnowowy sztandar mówiąc, że, „ trzeba dużo wiary i odpowiedzialności, aby tak pięknie gromadzić się pod sztandarem Pana”.
Po Mszy Świętej rozpoczęło się spotkanie modlitewne. Na początku obejrzeliśmy krótki film o narodzinach Odnowy w Duchu Świętym w Kościele Katolickim – przed 49 - laty ( „siedem razy po siedem” – jak skomentował ks. Arcybiskup czwartkową rocznicę), a potem był czas na modlitwę, śpiew i świadectwa.  Bogu niech będą dzięki za czas tych szczególnych wielkopostnych rekolekcji!


A teraz bieżące informacje:
•   Kolejne spotkanie liderów i grup pastoralnych  - w sobotę 12 marca 2016 o godz. 10:00 w kościele p.w. św. Krzyża – na ul. Wieniawskiego.   
•   Nabożeństwo z prośbą o uzdrowienie od Boga – 18.03.2016 o godzinie 18:00 w kościele p.w. św. Rodziny. Służbę na liturgii ma grupa z „ Przemienienia”
•   Uwaga! Ze względu na uroczystości 1050 rocznicy Chrztu Polski, których kulminacja planowana jest na 16.04.2016 Dzień jedności Odnowy w Duchu Świętym przesuwamy na sobotę  9.04.2016.                                                                                    
Ten dzień będzie inny niż dotychczas, bo będziemy razem w sposób duchowy, ale fizycznie w różnych miejscach. Grupy spoza Szczecina organizują spotkania z osobami starszymi i przewlekle chorymi w swoich miejscowościach, a szczecińskie grupy będą przeżywać ten dzień w czterech miejscach:
- Dom Seniora i Kombatanta przy ul. Romera
- Dom Seniora przy ulicy Kruczej
- Dom Seniora przy al. Wyzwolenia (dawny szpital kolejowy)
- Dom Księży Emerytów przy ulicy Broniewskiego

W każdym z tych miejsc będą służyć inne grupy i tak z parafii pw.:
- św.Ottona, św.Krzyża, św.Rodziny, św. Maksymiliana, Bezrzecze – przy ul. Romera osoby odpowiedzialne:
 Jolanta Kuchar tel. 516 127 149    mariakuchar09@gmail.com 
 Krystyna Borskowicz tel. 91 439 42 04, 502 586 731 krysiabor51@wp.pl

- św. Kazimierza, św. Ducha, Przemienienia Pańskiego, NSPJ-  przy ul. Kruczej osoby odpowiedzialne:
 Iza Ratajczak tel. 91 852-11-08, 600 931 479    iza.rataj@wp.pl
 Danuta Biegańska tel. 662 006 324       danbieg@op.pl

- Opatrzności Bożej, NSNMP (Słoneczne), św. Jakuba Ap. św. Andrzeja Boboli – przy al. Wyzwolenia, osoby odpowiedzialne:
  Krystian Zakrzewski  tel.602 351 628   krystian.azakrzewski@gmail.com
  Helena  Wojciechowska  tel. 501 741 789    helena.wojciechowska@onet.pl
         
- Dom Księży Emerytów – osoby będące w stałym kontakcie z mieszkającymi tam kapłanami, osoby odpowiedzialne:
 Tekla Nowicka  tel. 661 915 606
 Agnieszka Szewczyk  tel. 91 439-35-51   aszew@wneiz.pl

O sposobie i zakresie służby tego dnia porozmawiamy na spotkaniu 12 marca. Proszę o przygotowanie propozycji (udział we mszy świętej, modlitwy wstawiennicze agapa…). Proszę też, aby osoby odpowiedzialne skontaktowały się przedtem z Kapelanem Domu i dyrekcją. Trzeba  bowiem uzgodnić ten zakres, godzinę i ilość osób, które mogą odwiedzić ten Dom.
•   Marsz dla Życia wyruszy w niedzielę 24.04.2016 z Jasnych Błoni o godzinie 15:00 a my spotykamy się o godzinie 14:45 u wylotu ul. Królowej Korony Polskiej na Jasnych Błoniach. 

•   Trwają przygotowania do  majowego Tygodnia Ewangelizacji (15.05 – 22.05.2016). Nasz aktywny udział to:
- msza święta i nabożeństwo z modlitwą o uzdrowienie – piątek 20.05.2016 
godz 18:00 w kośiele p.w. św. Rodziny, poprzedzone ewangelizacją i zapraszaniem  na to nabożeństwo od 16:00 do 18:00 na Jasnych Błoniach i okolicy,
- modlitwa wstawiennicza w namiotach na Jasnych Błoniach, sobota 21.05.16 i niedziela  22.05.16  w godz.15:00 – 19:00
- modlitwa wstawiennicza i ewangelizacja w szpitalach wg ustaleń z ks. kapelanem,
- ewangelizacja na scenie na Jasnych Błoniach, niedziela 22.05.16 1600 – 17:30.

•   Wspólnota Jan Chrzciciel zaprasza na kurs ewangelizacji „ Kerygmat” (treść kerygmatu, skuteczne metody głoszenia, warsztaty ewangelizacyjne) – w sobotę 7 maja 2016 w Szkołach Salezjańskich przy ul. Ku Słońcu w Szczecinie. Koszt wraz  z obiadem 25 zł. Recepcja będzie czynna od 915 rozpoczęcie godz. 10:00. Zgłoszenia przez liderów – do końca kwietnia przyjmuje Krystian tel.  602 351 628 krystian.azakrzewski@gmail.com

•   Ogólnopolskie czuwanie Odnowy w Duchu Świętym w Częstochowie 20 - 21 maja 2016 – piątek  - na zaproszenie dla liderów i animatorów,  sobota - dla wszystkich. Wyjazd koordynuje Lucyna Kaczyńska, tel.  501 148 223  upin12@gmail.com
Otrzymaliśmy 70 wejściówek na piątek. Koszt 40 zł (pod warunkiem wpłaty do końca marca), później 45 zł. Uwaga – tegoroczny termin czuwania pokrywa się z Tygodniem Ewangelizacji. Proszę Was Kochani o rozeznanie w sercu czy jechać czy zostać i tu służyć.

•   W styczniu rozesłałam mailem do liderów  tekst: „Nabożeństwo z prośbą o uzdrowienie od Boga”. Przebieg nabożeństwa został zatwierdzony przez Urząd  Celebracji Liturgicznych Archidiecezji  Szczecińsko – Kamieńskiej  i podpisany przez                ks. dr  Andrzeja Krzystka: „powyższa propozycja spełnia wymagania liturgiczne a jej struktura powinna być wzorem dla tego typu nabożeństw”.         

•   Przypominam o terminie letnich rekolekcji na Głębokim 11.07 – 16.07.2016. Szczegóły podam w późniejszym terminie. W poprzednim liście prosiłam o zgłaszanie kwater dla  sióstr i braci spoza Szczecina. Nie wpłynęło żadne zgłoszenie… A św. Paweł pisał „ nie zapominajmy też o gościnności, gdyż przez nią niektórzy nie wiedząc aniołom dali gościnę” (Hbr 13,2).

•   Już teraz sygnalizuję, że ks. Wojciech Nowacki, wieloletni przewodniczący KZK Odnowy w Duchu Świętym w Polsce, organizuje rekolekcje dla liderów, w dniach 6 -13 sierpnia 2016 w Łomży, cena 850 zł. Szczegóły wkrótce.

Na kolejne dni Wielkiego Postu życzę Wam Kochani abyście byli otwarci na Boże natchnienia i czynili dobro wokół, a post ,modlitwa i jałmużna niech Was w tym wspomaga, daje silną wolę i moc do znoszenia codziennych trudów.  I niech Chrystus Zmartwychwstały wzbudzi w każdym z Was pragnienie nieba.
                                              
Pozdrawiam  serdecznie i wiosennie                                                                                                                                                                                                                                         
                                                                 - Agnieszka