Katolicka Odnowa w Duchu Świętym
w Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej

List listopad 2016 rok.

Agnieszka Szewczyk                                                              Szczecin, 8.11.2016 r.
Lider Diecezjalny
Odnowy w Duchu Świętym

Znalezione obrazy dla zapytania adwent

                                          Kochani!

   Bardzo dziękuję tym Wszystkim, którzy wzięli udział w październikowym spotkaniu Dnia Jedności w Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej na osiedlu Słoneczne. Wspólna modlitwa, Eucharystia, katecheza o Bożym Miłosierdziu i przejście przez Bramę Miłosierdzia, rozważanie Słowa: „Ja jestem Bramą Owiec”(J.10,1-10) z pewnością zostawiło piękny ślad w sercach.

Dziękuję za wszelkie deklaracje „ uczynków miłości” - oby Pan pomógł nam wprowadzić je w czyn!

Poniżej przedstawiam kilka myśli z katechezy ks. Macieja Piotrowskiego (opiekuna Diakonii Modlitw Wstawienniczych).

Aby doświadczyć Bożej Miłości serce musi być pokorne i skruszone, a człowiek ma stanąć przed Bogiem jak żebrak. Nie powinien budować piedestału dla siebie typu, „kto może mi dorównać, robię tyle dobrego!”

Uwaga! Pragnienie czynienia dobrych uczynków może być moje. Chcemy być dobrzy a tylko Bóg jest dobry. Bóg patrzy na intencje. Dobry uczynek nie jest po to, aby poprawić moje samopoczucie. Czasem – gdy nie przebaczyłem komuś do końca – wykręcam się od czynienia mu dobrze. Zdarza się, że uciekamy w modlitwę, bo to jest prostsze niż np. odwiedzenie kogoś, kto denerwuje, kwestionuje nasze poglądy.

Gdy przyznamy się przed Panem: „ jestem grzesznikiem, nie zasługuję na łaskę” wtedy musimy sobie uświadomić, że on daje mi to za darmo, bo tak chce. Łaska skruchy robi miejsce na miłosierdzie!  Inni zobaczą wtedy, że np. jesteś bardzo cierpliwy, patrzysz w oczy… dobre uczynki nie budzą pychy.

Wejdź z Bogiem w relacje np. skruszone serce wie, że to nie będzie rozmowa, ale dawanie siebie innym. A wzrastać zaczynamy, gdy wszyscy będą „obłożeni gnojem” ( tak jak drzewo, które nie owocowało w Ewangelii) – czyli obłożeni trudnościami, kłopotami, chorobami. Każdy z nas ma udział w tym, że ten świat jest zły, że jest za mało nawróceń. Moja skrucha sprawia, że ten świat się zmienia i – to pociąga. Pobożność nie pociąga, pociąga dobry przykład. Abyśmy zawsze dawali dobry przykład innym w różnych sytuacjach życiowych!

Zbliża się Adwent, zapraszam więc na Rekolekcje Adwentowe, które poprowadzi o. Piotr Kubicki – Pallotyn. Temat rekolekcji to słowa Maryi wypowiedziane na weselu w Kanie Galilejskiej: „ Zróbcie wszystko, cokolwiek Wam powie”(J.2,5)Rekolekcje odbędą się w Dolnym Kościele o.o. Jezuitów przy ul. Pocztowej w dniach 8,9,10 grudnia 2016 (w czwartek i piątek o godz. 1800, w sobotę – o godz. 1000). Pół godziny przed rozpoczęciem spotkań rekolekcyjnych będzie możliwość skorzystania z Sakramentu Pojednania.

O służbę na Eucharystii tj. czytanie, psalm, modlitwa wiernych, uwielbienie po Komunii Świętej, zbiórka kolekty, służba ministrancka, sformułowanie intencji mszy świętej ( plus ofiara) proszę:

- we czwartek – grupę z parafii p.w. Św. Jakuba (Katedra)

- w piątek – grupę z parafii p.w. Przemienienia Pańskiego

- w sobotę – grupę z parafii p.w.  Ducha Świętego w Chwarstnicy ( plus procesja z darami).

Liderów proszę o potwierdzenie mi przyjęcia służby do końca listopada.

Tradycyjnie już, w czasie rekolekcji będzie można złożyć dar dla potrzebujących – tym razem dla podopiecznych Sióstr Kalkucianek – środki czystości: proszki do prania, płyny do mycia podług, okien, naczyń itp. A także męską odzież (niekoniecznie nowa) - kurtki, bielizna, skarpety, rękawiczki, czapki, buty.  Grupa naszych odnowowiczów odwiedza podopiecznych Sióstr regularnie i myślę, że słodycze (trwałe) też się przydadzą. O zorganizowanie zbiórki (przygotowanie koszy, pojemników na te dary) i  o przewiezienie ich do domu Sióstr proszę grupę ze Słonecznego.

Każdy z Was może się jeszcze włączyć do służby osobom bezdomnym i ubogim. Służbę tę koordynuje z ramienia rady Jola Kuchar (tel. 516127149 mariakuchar09@gmail.com) - schronisko na Bulwarze Gdańskim (Dom Sióstr) i Iza Ratajczak ( tel. 600931479 iza.rataj@wp.pl)   – schronisko przy ul. Hryniewieckiego 9, gdzie czekają głównie chorzy bezdomni, często leżący od wielu miesięcy. Prawie nikt ich nie odwiedza…

Służba tam polega na tym by wysłuchać, porozmawiać, przeczytać gazetę, książkę, nie koniecznie katolicką, potrzymać za rękę, pobyć z drugim człowiekiem. Jednym z podopiecznych schroniska jest p. Antoni Grochowski, któremu Jola mówiła, że będzie szukała osób, które mogłyby przychodzić. Wówczas powiedział, "powiedz tak, że Antoni Grochowski czeka  na człowieka". 

Natomiast w Domu Sióstr, Siostra Przełożona zgłosiła następujące potrzeby:

- pomoc w kuchni do wydawania posiłków, bez poniedziałku i czwartku w godz. 15 -16 30,

- pomoc w kuchni  bez czwartku i niedzieli w godzinach od 8 30 do 11, pomoc ma polegać na tym by być z siostrą w tym czasie w kuchni, by było jej raźniej, by nie była sama. To proste, ale bardzo potrzebne, podopieczni obierają warzywa,pomoc może obejmować jedną lub dwie godziny w tym czasie,

-  sobota, dzień spotkania z dziećmi w godz. 9 30 do 11 00,   

- "posługa bycia Ojcem lub Matką Chrzestną" dla dzieci, którymi opiekują się siostry.  Teraz potrzeba rodziców chrzestnych dla 3 letniej    Amelki. Siostra powiedziała, że "posługa bycia Ojcem lub Matką Chrzestną" to wzięcie w duchową adopcję tych dzieci. W ich własnych rodzinach nie ma osób, które mogły by być rodzicami chrzestnymi. 

 Kochani! Rozważcie proszę możliwość włączenia się do tych pięknych dzieł!  Niech rok miłosierdzia trwa i trwa i trwa … 

 A teraz pozostałe informacje:
-  Kolejne spotkanie liderów grup ( wraz z osobą towarzyszącą) odbędzie się bezpośrednio po  sobotnim spotkaniu rekolekcyjnym – 10.12.2016. Na tym spotkaniu liderzy otrzymają przewodnik do przeżycia w grupach parafialnych Seminarium Odnowy w Duchu Świętym – tak jak rozeznaliśmy, bezpośrednio przed rokiem jubileuszowym tj. od 31.12.2016 do 18.02.2017.

-  Na rekolekcje będzie można przynieść  plastikowe nakrętki  na  pokrycie kosztów rehabilitacji Adriana ze Zdrojów.

- Na „ szkołę animatora” zapisało się niewiele osób ale podjęłam próbę uruchomienia  pierwszej klasy  a Tekla – drugiej klasy. Jeżeli ktoś chciałby jeszcze dołączyć do tej formacji to proszę o informację do mnie do 18 listopada, bo pierwsze spotkanie jest  zaplanowane na 19.11.2016.

- Proszę o modlitwę w intencji dobrego przygotowania się i sprawnej organizacji  ważnych wydarzeń tj. Złotego Jubileuszu  Katolickiej Odnowy w Duchu Świętym (18.02.2017) i  II Forum Charyzmatycznego ( 9-10.06.2017) – szczegóły podam w  kolejnych listach.
W związku z tym proszę Was, Kochani Liderzy o pomoc tj. zgłaszanie do mnie, do końca listopada osób mogących włączyć się do prac przygotowawczych. Zadań jest sporo, każdy może znaleźć sobie jakąś „działkę”. Liczę też na osoby, które udzielały się przy organizacji I Forum – potrzebne jest Wasze doświadczenie!


                                    Serdecznie Was Kochani pozdrawiam w Panu i zachęcam –

                                    „ idźcie i głoście”, bo takie jest hasło na rok liturgiczny 2016/2017.     

                                   Niech nas prowadzi Duch Święty!

                                                                     - Agnieszka

P.S. Wczoraj dowiedziałam się, że p.Antoni, z którym Jola rozmawiała, zmarł. Ale inni Mieszkańcy schronisk-czekają... - może na Ciebie Bracie, Siostro?