Katolicka Odnowa w Duchu Świętym
w Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej

List sierpień 2016 r.

Agnieszka Szewczyk                                  Szczecin, 18.08.2016 r.
Lider Diecezjalny
Odnowy w Duchu Świętym

                                    Kochani

Kończą się wakacje i tak, jak w ubiegłych latach, razem z tym listem otrzymujecie Sprawozdanie z prac Rady Diecezjalnej za ostatni rok. Bardzo dziękuję wszystkim, którzy aktywnie współpracowali z Radą, służyli modlitwą, angażowali się w podejmowane dzieła, wymagające poświęcenia i sił, ale my „słudzy nieużyteczni jesteśmy, wykonaliśmy to, co powinniśmy wykonać” (Łk 17, 10).

Załączam informację o przebiegu letnich rekolekcji na Głębokim, która ukazała się również na łamach „Niedzieli” (KnOiB) z 7.08.2016 r. Na naszej stronie internetowej znajduje się galeria zdjęć z tego wydarzenia. Dzięki Panu za ten wakacyjny czas!

W liście znajduje się również Ramowy plan spotkań na rok – zaproszenie do włączenia się w cykliczne spotkania liderów, do udziału w dniach jedności, rekolekcjach itp.

O planowanych wydarzeniach będę jeszcze sukcesywnie przypominać na bieżąco i podawać szczegóły – załączony plan nie obejmuje jeszcze wszystkich informacji (np. miejsca spotkania, bo konsultacje w tych sprawach trwają).

Zwracam uwagę, że niektóre z tych spotkań są typowo „odnowowe” – dni jedności, spotkania formacyjne, a inne wpisują się w życie Archidiecezji, np. Marsz dla Życia, Tydzień Ewangelizacyjny czy Koronka do Bożego Miłosierdzia na ulicach i placach. Mam nadzieję, że spotkamy się wszyscy na tych Wydarzeniach, by wspólnie wielbić Boga i cieszyć się obecnością braci i sióstr.

Zwłaszcza, że jest to szczególny, bo „złoty” rok dla Odnowy w Duchu Świętym w Kościele Katolickim. W sobotę 18 lutego 2017 r. będziemy świętować dokładnie 50. rocznicę pierwszego Spotkania Modlitewnego  i Nowego Wylania Ducha Świętego na grupę amerykańskich studentów przeżywających dni skupienia. Przez kilka tygodni, bezpośrednio poprzedzających to spotkanie, będziemy przeżywać wszyscy Seminarium Odnowy w Duchu Świętym: „Kerygmat dla każdego” (szczegóły w załączniku „Grupy dzielenia 2016/2017”).

Centralne uroczystości jubileuszowe odbędą się w Rzymie z udziałem Ojca Świętego – 4 czerwca 2017 r. Przygotujmy się do tego Wydarzenia 9-miesięczną Nowenną do Ducha Świętego (wrzesień – maj).

W naszej Archidiecezji natomiast planujemy w dniach 9 – 10 czerwca 2017 r.

- II FORUM CHARYZMATYCZNE.

·        Z pozycji naszego planu, zwracam też Waszą uwagę na Warsztaty Muzyczne. Prowadzić je będzie ks. dr Zbigniew Woźniak – proboszcz na Głębokim. Planowane są cztery spotkania po ok. 4 godziny. W programie m. in. emisja głosu, zasady doboru pieśni liturgicznych i odpowiedź na pytanie, jak dobrze i owocnie ma służyć diakonia muzyczna, aby stosować regułę, że śpiew ma dwie funkcje: ma chwalić Boga (być modlitwą) i ma pomóc innym wiernym w śpiewie. Proszę o zgłaszanie do mnie (do 17 września) osób, które już służą śpiewem w Waszych grupach lub chciałyby to czynić (lista na zapisy w załączeniu).

 

·        W Ramowym planie nie zostały ujęte spotkania szkoły animatora, gdyż uruchomienie pierwszej i (lub) drugiej klasy zależy od listy chętnych. W załączeniu przesyłam listy na zapisy, proszę je przekazać do mnie do końca września.

 

·        Tak, jak w ubiegłym roku, msze święte i modlitwy o uzdrowienie odbywać się będą w trzecie piątki miesiąca o godz. 18.00 w kościele p.w. św. Rodziny przy ul. Królowej Korony Polskiej. W załączeniu przesyłam plakat z terminami tych nabożeństw oraz z informacją o możliwości indywidualnej modlitwy na spotkaniu diakonii modlitw wstawienniczych – wywieście go, proszę, w gablotkach. Przesyłam też wersję „ulotkową” oraz wykaz grup, które proszę o służbę na tych spotkaniach. Do 5 września zbieram zamówienia na nowe banery z terminami nabożeństw w św. Rodzinie. Zatroszczcie się, proszę, aby zawisły na terenie Waszych parafii i w innych uzgodnionych miejscach.

 

·        W naszej tabelce „Ramowy plan” są też terminy spotkań formacyjnych dla liderów. Byłoby dobrze, gdyby z liderem przychodziła jeszcze jedna osoba np. z grupy pastoralnej, która mogłaby go zastąpić w przypadku nieobecności i jest też w grupie parafialnej jego „prawą ręką” – Jezus też wysyłał Apostołów „po dwóch”.

Na spotkaniach liderów planujemy m.in. powrót do źródeł – czyli prowadzenie modlitwy uwielbienia w różnych formach, gdyż uwielbienie Boga jest pierwszym celem Odnowy w Duchu Świętym.

„Modlitwa uwielbienia czyni cuda! Prorok Izajasz, wychwalając Boga Życia, mówił, że <<wyrośnie różdżka z pnia Jessego>> – z suchego kawałka drzewa, zupełnie bez szans na życie –wyrosła zielona gałązka – bo dla Boga nie ma rzeczy niemożliwych – może On wyprowadzić życie z kompletnej martwoty, a każdy z nas ma w sobie takie martwe obszary.”

Powyższy cytat pochodzi z książki pt. „Dzieci Królestwa”, którą napisał ks. bp. Grzegorz Ryś – z Archidiecezji Krakowskiej, szef Zespołu ds. Nowej Ewangelizacji przy Konferencji Episkopatu Polski, którego zapraszamy na nasze czerwcowe II FORUM CHARYZMATYCZNE. Bardzo proszę Was o modlitwę w sprawie prac organizacyjnych związanych z Forum i o deklaracje pomocy – będziemy o tym mówić na spotkaniach liderów.

 

·        Trwa Rok Miłosierdzia – i dlatego nasz najbliższy Dzień Jedności odbędzie się w sobotę 22 października 2016 r. od godz. 10.00 w Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej na Osiedlu Słonecznym, w którym, decyzją Księdza Arcybiskupa – ustanowiono Bramę Miłosierdzia – będzie więc możliwość uzyskania odpustu zupełnego.

Rok Miłosierdzia kończy się w listopadzie, ale to nie znaczy, że uczynki miłosierdzia przestają być aktualne i potrzebne! I dlatego proszę o przyniesienie na to spotkanie kartek z deklaracją „służby miłości” (przynajmniej na kolejny rok) – od grupy parafialnej, diakonii bądź od indywidualnych osób.

W ubiegłym roku nawiązaliśmy kontakty z Domami Opieki dla Seniorów i z podopiecznymi sióstr Matki Teresy z Kalkuty. Byłoby wspaniale, gdyby znalazły się chętne osoby, aby kontynuować te odwiedziny. To samo dotyczy szpitali i hospicjum – diakonia szpitalna chętnie przyjmie nowe osoby. Może to być też służba w Telefonie Zaufania w diecezjalnej CARITAS, pomoc sąsiedzka, ofiarowanie swojego czasu na wysłuchanie cudzych problemów i kłopotów, dobra rada… I wiem, że Duch Święty podpowie Wam właściwe zaangażowanie.

 

·        O służbę na Dniu Jedności proszę grupę z parafii p.w.:

Ø      Świętego Ducha (Zdroje): czytanie,

Ø      Opatrzności Bożej: śpiew psalmu,

Ø      św. Jana (Stargard): modlitwa wiernych,

Ø      Sanktuarium Miłosierdzia Bożego (Myślibórz): procesja z darami,

Ø      św. Ottona (Pyrzyce): uwielbienie po Komunii świętej

Ø      NSNMP (Słoneczne) – służba ministrancka,

Ø      NSPJ (Szczecin): zbiórka kolekty.

Liderów proszę o potwierdzenie mi przyjęcia służby do 17.09.2016 r.

 

·        Zachęcam Was, Kochani, do uczestnictwa w modlitwie Koronką do Bożego Miłosierdzia, we środę, 28 września 2016r. (w rocznicę beatyfikacji ks. Michała Sopoćki) na ulicach i placach naszej archidiecezji. Do 15 września Krystian Zakrzewski (krystian.azakrzewski@gmail.com tel. 602 351 628) czeka na Wasze deklaracje poprowadzenia tej modlitwy w konkretnych miejscach na terenie Waszych parafii (proszę podać skrzyżowanie, plac itp.). Wszystkie te miejsca zostaną zgłoszone do Kurii Metropolitalnej, która koordynuje tę modlitwę. W danym miejscu powinny modlić się przynajmniej 2 osoby, rozpoznawalne – z plakatem, planszą „Jezu ufam Tobie”. Nie można blokować ruchu ulicznego. Spotkanie ma charakter wyłącznie religijny (zakaz używania innych haseł np. politycznych). Można wypożyczyć z parafii przenośne nagłośnienie. Organizatorzy proszą o krótkie relacje i zdjęcia – proszę je przesłać do Krystiana. Więcej informacji na www.iskra.info.pl.

 

·        Przypominam prośbę ks. Arcybiskupa, że Odnowa ma włączyć się do przygotowania młodzieży do przyjęcia sakramentu bierzmowania (w zakresie uzgodnionym z ks. proboszczem). Wszystkich zachęcam do przyjęcia w duchową (imienną) adopcję kandydatów i do gorącej modlitwy w ich intencji.

 

·        W wielu parafiach odprawiane są już Msze Święte Wotywne o Duchu Świętym i dzięki Bogu za to! Początek roku formacyjnego to dobra okazja, aby ponowić prośbę do ks. proboszcza w tej sprawie.

 

·        Nasze 4 diakonie – modlitw wstawienniczych, muzyczna, ewangelizacyjna i szpitalna – zapraszają do służby kolejne osoby. Jeżeli czujesz w sercu – Bracie, Siostro, że Pan Cię wzywa do takiego zadania – zgłoś się do swojego lidera, który przekaże te informacje do mnie. Czekam, kochani liderzy, na te zgłoszenia do końca września.

 

·        Kontynuujemy też zbiórkę plastikowych nakrętek na rehabilitację dla chorego Adriana. Można je przynosić na diecezjalne spotkania. Kontakt do Leszka, który odwozi je do punktu skupu: tel. 519 582 428.

 

·        Osobom, które zbierają makulaturę na studnie w Sudanie podaję najbliższe terminy zbiórki: 23 – 24 września i 25 – 26 listopada. Adresy kościołów, przy których będą stały kontenery podawałam w poprzednich komunikatach na ten temat.

 

·        Na diecezjalnych spotkaniach można też będzie złożyć ofiarę na nasze potrzeby.

 

Wróciłam myślą do słów Pana, które otrzymaliśmy na ten rok na Czuwaniu przed Uroczystością Zesłania Ducha Świętego. Są to: 1 Tm 6, 11-16 – „Zachęta do wiernej służby” i Kol 4, 17: „Uważaj, abyś wypełnił posługę, którą wziąłeś od Pana”. Wspaniale „współgrają” one z celami Odnowy Duchu Świętym w kontekście własnego rozwoju duchowego i ewangelizacji.

 

Niech nam Pan błogosławi, abyśmy dobrze wypełniali swoje posługi i wiernie służyli Bogu i Kościołowi!

 

- Pozdrawiam Was, Kochani,

bardzo serdecznie i życzę jeszcze

„słonecznego oddechu” w końcówce wakacji!

- Agnieszka

P.S. Proszę o potwierdzenie otrzymania listu.