Katolicka Odnowa w Duchu Świętym
w Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej

Czuwanie w Wigilię Uroczystości Zesłania Ducha Świetego 2018 roku.

      Wspólnoty z parafii p.w. Opatrzności Bożej (Majowe), z parafii p.w. NSPJ w Gryficach, z parafii p.w. św. Józefa w Stargardzie pojechały do Częstochowy. Część wspólnot miała Wigilię Zesłania Ducha Świętego w swoich parafiach i część skorzystała z zaproszenia parafii p.w. Najświętszego Serca Pana Jezusa. Czuwanie rozpoczęło się Mszą Świętą o godzinie 18:30 której przewodniczył i homilię wygłosił Ksiądz Kamil Spolankiewicz.
Ksiądz Kamil pokazał na własnym przykładzie jak należy realizować plan Boży a nie własny, jak poddawać się w pokorze woli Bożej, jak słuchać Boga poprzez znaki, które daje np. książka o tytule ”Dasz radę”, zgoda proboszcza, i o dziwo jak szybko, zmiana tematu kazania - konferencji, który zaplanował. Jak został zaproszony przez Boga aby odrzucił pomysł własny… z tym było najtrudniej jak powiedział…z bólem zrezygnowałem z własnego pomysłu. 
A oto wybrany przez Boga pomysł na rozważanie w Wigilię Zesłania Ducha Świętego i parę myśli z tej homilii:
Zagrożenia duchowe w dzisiejszym świecie.
Mówiąc o zagrożeniach duchowych – powiedział ksiądz - myślimy o magii, wróżbiarstwie, muzyce techno, itp…, i to prawda, są to zagrożenie duchowe, rozpoznawalne, ciężkiego kalibru. Tymczasem wielkim zagrożeniem, co jest w nas, a jakże często nie zdajemy sobie z tego sprawy jest słowo, które wypowiadamy. Tak - słowo, którym się posługujemy cały czas. Słowo może błogosławić a może złorzeczyć. Słowo, język dotyka każdego z nas, musimy sobie uświadomić, że słowo które wypowiadamy ma moc.
Jak korzystamy z tego wielkiego daru jakim jest mowa?
Jedna iskra zapala las, tak jedno małe słowo może zniszczeć drugiego człowieka.
Ster - taka mała część statku, a ster kieruje wielkim statkiem w wybranym kierunku, tak nasze słowo może budować człowieka i może zniszczyć człowieka.
Jeden, mały język może uczynić wiele dobrego i wiele złego. Zadajmy sobie pytanie:
Czy mam świadomość, że moje słowo może dać życie albo może zniszczyć człowieka?
Zarówno słowo wypowiedziane jak i słowo zapisane. Ludzie pisząc złe treści sieją w sercach ludzkich zło. Słowo zapisane cały czas działa, to słowo ma swoje konsekwencje.
Często złorzeczymy nieświadomie swoim bliskim, sąsiadom, znajomym. Czasami te złorzeczenia wychodzą z naszych ust w codziennych sytuacjach i nie myślimy o konsekwencji wypowiadanych słów. Proste sformułowania - słowa jakie wypowiadamy, "ja nie miałam takiego zamiaru…", a jednak.
Złorzeczenie nie działa na ludzi będących w stanie łaski uświęcającej. złorzeczenie odbija się od takich ludzi jak od tarczy, a jeśli my wypowiadamy złorzeczenia, nie wiemy, w jakim stanie są osoby, którym złorzeczymy.
Błogosławieństwo jest  cechą charakterystyczną Dziecka Bożego. Złorzeczenie, przekleństwo jest cechą charakterystyczną dziecka ciemności.
Jak często we wspólnotach, rodzinach, miejscach pracy bardzo krecią robotę robią luźnie wypowiadane słowa tzw. plotka, która tak wiele zła zrobi w życiu naszych bliskich, znajomych i naszym.
Złorzeczymy sobie samym, przeklinamy samego siebie. Mówimy o sobie: jestem do niczego, nic ni nie wychodzi, itp.
To nie są niewinne słowa one niosą określone konsekwencje duchowe.

Warto w wieczornym rachunku sumienia zadać sobie pytanie. Czy moje słowo budowało, jednoczyło? Czy wręcz przeciwnie rozbijało?
Z pomocą przychodzi nam błogosławieństwo z którego my, katolicy możemy korzystać - o tym również ksiądz Kamil przypomniał.
Na końcu Mszy Świętej kapłan błogosławi a wielu z nas jest już myślami w innej rzeczywistości. Ostatni dar Eucharystii jaki Bóg Ci daje to Błogosławieństwo Boga - pamiętajmy o tym.
Kolęda - kapłan przychodzi w odwiedziny duszpasterskie, przynosi Błogosławieństwo Boże dla domu - pamiętajmy o tym.
Błogosławieństwo rodziców - matki, ojca - błogosławię Ci mój synu, błogosławię  Ci moja córko - pamiętajmy o tym.
Istnieje niesamowita moc błogosławieństwa małżonków, którą otrzymali w sakramencie małżeństwa. Małżonkowie błogosławcie sobie wzajemnie - pamiętajcie o tym.
                                                   Ewa Kocoń
                                  Koordynator Odnowy w Duchu Świetym