Katolicka Odnowa w Duchu Świętym
w Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej

List marzec 2008r.

Kochani!

Jak zwykle po naszych Rekolekcjach ? przekazuję Wam główne myśli w nich zawarte ? zwłaszcza dla tych, którzy nie mogli uczestniczyć osobiście.

Ksiądz dr Krzysztof Łuszczyk pochylił się nad tematem: ?Sakramenty jako źródło życia i uzdrowienia w Kościele?.

Podkreślił, że Sakramenty są znakiem życzliwości Boga dla nas, abyśmy żyli w świetle Chrystusa. Mamy ?patrzeć na wschód, gdzie wschodzi Słońce Sprawiedliwości a nie chodzić w mroku? (Orygenes). Nasza wiara powinna być dynamiczna ? wiara dziecka, młodego człowieka ? powinna się zmieniać pod wpływem doświadczeń życia. Można ją niekiedy stracić, ale trzeba starać się ją odzyskać.

Trzeba mówić i przypominać o sakramentach, bo one ożywiają wiarę, są źródłem jej dynamiki.

Sakramenty można podzielić na trzy grupy:

Sakrament Chrztu, Eucharystii i Bierzmowania ? to sakramenty inicjacji chrześcijańskiej
Sakrament Pokuty i Namaszczenia Chorych ? sakramenty uzdrowienia
Sakrament Kapłaństwa i Małżeństwa ? sakramenty służby i wspólnoty.
Twórcą terminu ?sakrament? był Tertulian.

Sakrament chrztu ? to legitymacja wiary (metryka) ? włącza on do wspólnoty Kościoła. Są to nowe narodziny ? dopiero wtedy stajemy się chrześcijaninem. W pierwotnym Kościele, gdy chrzczono dorosłych, katechumenat trwał stosunkowo długo, kandydat musiał wysłuchać 18 Katechez chrzcielnych a biskup przeprowadzał wywiad w jego środowisku i sprawdzał, czy jest on godny aby przyjąć chrzest. Niestety obecnie chrzest jest często traktowany jako wydarzenie towarzyskie, chrzestni i rodzina dziecka wydają się bezrefleksyjni i niezainteresowani ? chcą tylko dostać metrykę i ?spełnić formalność?. Eucharystia opiera się na trzech filarach. Są to: przeżycie wspólnoty, Słowo Boże i Komunia Święta. Niestety większość uczestników nie zna się nawzajem, Słowa Bożego nie pamięta już po wyjściu z Kościoła a i w przyjmowaniu Eucharystii można znaleźć rutynę a nawet świętokractwo, czyli przystępowanie do Komunii Świętej z nieczystym sercem. Ściąga to na człowieka wyrok, niepokój i powiększenie kary. A Eucharystia to przecież pokarm na teraz i zadatek na życie wieczne. Bierzmowanie to w pewnym sensie dopełnienie chrztu. Święty Cyprian mówił, że chrzest i Bierzmowanie są udzielane tylko raz i zostawiają na człowieku pieczęć ? niezatarte piętno. Bierzmowanie daje siłę do tego, żeby iść do przodu, wzrastać w wierze i w nadziei. Młodzież niestety nie zawsze to rozumie, nie widzi potrzeby wsparcia egzystencjalnego.

Chrzest, Bierzmowanie i Eucharystia stanowią duchowy kapitał, który powinien stale procentować.

Sakrament pokuty powinien dojrzewać razem z człowiekiem tak jak wiara. Spowiedź osoby dorosłej nie może być infantylna ani nie może mieć charakteru policyjno-sądowego. Jest to spotkanie kochającego Ojca z dzieckiem. Można też widzieć tu relację Boga jako zdradzonego małżonka ? grzech jest zdradą, cudzołóstwem, bo poślubiliśmy Boga przez chrzest (księga Ozeasza). Bóg jest ponad twoją winą i twoim grzechem. Człowiek ma się upokorzyć, oczyścić, uniewinnić a nie oszczędzać i usprawiedliwiać. Nie można dbać o własny obraz, trzeba mieć pokorę celnika. Pomyśl o złu, zdradzie, pomyśl o nadziei, że będzie lepiej.

Namaszczenie chorych służy ich umocnieniu. Wizerunkiem umacniania jest zdrowie ducha. Nie jest to sakrament umierających! Bądźmy apostołami tego sakramentu ?obyś tu dalej żył?. Chrystus jest Panem naszego życia i śmierci. Jan Paweł II zwrócił się specjalnym listem do osób w podeszłym wieku, pisząc: ?cenię życie i umiem się nim cieszyć mimo starości ? jesieni życia?.

Sakrament Kapłaństwa jest szczególną tajemnicą, drogą nawrócenia i doświadczenia wspólnoty Kościoła. Opiera się na dwóch filarach: trwaniu i wierności. W historii Kościoła było wielu wielkich kapłanów, biskupów. Ksiądz Rekolekcjonista przypomniał kilku z nich, z pierwszych lat chrześcijaństwa. Sakrament małżeństwa opiera się na takich samych 2 filarach: trwaniu i wierności. Wymaga wielkiej pokory ? każdy z małżonków musi oddawać swoje życie za tę drugą osobę, krocząc drogą nawrócenia: ?miłość to przegrana bitwa, którą trzeba wygrać ponownie? (kardynał Suenens). A często u progu małżeństwa jest tylko zlepek emocji?
Wychowanie dzieci jest obowiązkiem rodziców-małżonków. Są do tego powołani z natury, głosem serca i mają pokazywać dzieciom co jest dobre a co złe. Mają modlić się za dzieci od chwili poczęcia.

Łącząc się z drugim człowiekiem nie licz na swoje siły, lecz na siłę sakramentu małżeństwa ? na siłę Jezusa.

Dziękujemy Księdzu Rekolekcjniście za przypomnienie nam tych podstawowych prawd!

A teraz bieżące informacje:

23 lutego 2008 r odbyły się wybory uzupełniające do Rady Liderów. Kandydowali:

  • Elżbieta Mackiewicz ? członek Grupy Pastoralnej przy parafii p. w. Świętego Krzyża.
  • Irena Kukla ? lider Grupy przy parafii p. w. Świętego Kazimierza
  • Aleksandra Woźnicka ? członek Grupy Pastoralnej przy parafii p. w. Świętego Maksymiliana
  • Paweł Ziętek ? lider Grupy Pastoralnej przy parafii p. w. Świętego Józefa.
Po modlitwie i rozeznaniu Słowa dla każdego z kandydatów odbyło się głosowanie. W skład Rady weszli: Paweł i Aleksandra a także ? na wniosek liderów ? Ela, która jest odpowiedzialna za młodzież w Odnowie w naszej Diecezji.

W dalszej części Spotkania Liderów omawialiśmy nasze zaangażowanie w organizację Dnia Świętości ?ycia ? w Duchową Adopcję Dziecka Poczętego oraz Marsz dla życia, który odbędzie się 29 marca 2008 o godz. 15°°. Marsz wyruszy spod Kościoła p. w. Najświętszego Serca Pana Jezusa i skieruje się do Katedry, gdzie będzie odprawiona uroczysta Msza Święta.
Szczegóły naszej służby podadzą Wam liderzy. Będą także stosowne komunikaty na niedzielnych mszach świętych. Mam nadzieję, że nikogo z Was nie zabraknie w tym dniu!

Zapraszam też serdecznie na nasze kolejne spotkania:
Poniedziałek Jedności ? 31 marca 2008 godz. 18°°. Kościół Świętej Rodziny. Eucharystia a następnie spotkanie modlitewne. Temat przewodni: Boże Miłosierdzie.
Przypominam o Nowennie do Bożego Miłosierdzia, przed Niedzielą Miłosierdzia 30.03.08. Rozpocząć ją trzeba w Wielki Piątek. A na nasze poniedziałkowe spotkanie proszę o przygotowanie świadectw o Bożym Miłosierdziu np. wymodlonym dla kogoś koronką, o nawróceniach, o przeżyciach w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia (Myślibórz, Łagiewniki) o kulcie Świętej Siostry Faustyny itp.

Szkoła Animatora ? sobota ? 5 kwietnia 2008, godz. 9°° ?na Wieniawskiego?.

Proszę już rezerwować sobie terminy na
Spotkanie Liderów ? w piątek 18.04.2008 od godz. 1730 w Dobrej
Diecezjalny Dzień Jedności Grup Odnowy w Duchu Świętym ? w sobotę 19.04.2008 ? od godz. 10°° w parafii p. w. Świętego Brata Alberta na Głębokim.

Otrzymaliśmy też zaproszenie ? od Wspólnoty Nowa Wiosna Kościoła na ?WielkaMocne Nabożeństwo Uwielbienia?, które odbędzie się w niedzielę 30 marca 2008 o godz. 19°° w parafii p. w. Bożego Ciała w Szczecinie, ul. Emilii Plater 25.

Podaję już termin naszych Rekolekcji Wakacyjnych: 21-26 lipca 2008. Proszę o uwzględnienie tego terminu w Waszych planach wakacyjnych. Szczegóły będą podane później. Liderów proszę o przekazanie mi wyników ?sondy? co do miejsca rekolekcji ? do 20 marca 2008.

W dniach 11-16 lipca 2008 planowany jest ogólnopolski kampus dla młodzieży pod hasłem: ?Duchowa Szkoła Przetrwania? ? w ?ydowie k./ Włocławka. Szczegóły u Eli Mackiewicz tel. 091-048-0610-504 lub 507-58-84-46.

Otrzymałam już informację na temat Międzynarodowej Konferencji Ewangelizacyjnej w Częstochowie w hali Polonia w dniach 26-27 września 2008. Temat: ?Prawda serca ? wybór miłości?. Zaproszeni goście to: Ralph Martin, o. Tom Forrest oraz o. T. Hajduk.

Na stronie www.mocni.jezuici.pl można znaleźć informacje na temat Warsztatów Muzycznych w ?odzi, które odbędą się 18-20 kwietnia 2008. Natomiast na stronie www.wspolnoty.juzuici.pl znajdują się komentarze uczestników internetowych rekolekcji pt. ?Wzajemne rekolekcje wspólnotowe.?

W Poczerninie niedaleko Szczecina powstaje Ośrodek Pomocy Duchowej dla osób udręczonych duchowo, potrzebujących posługi uwolnienia, szukających duchowego wsparcia w walce z mocami ciemności i modlących się o nawrócenie osób zniewolonych. Chrystusowiec ? ksiądz Andrzej Trojanowski prosi o modlitwę i pomoc materialną na adres:
Stowarzyszenie Oaza Matki Bożej Bolesnej.
Poczernin 17
73-110 Stargard Szczeciński
Nr konta: 55 12400 3813 1111 0010 1581 7124

Życzę Wam Wszystkim wspaniałego i owocnego przeżywania Wielkiego Tygodnia oraz Radości Zmartwychwstania!

Bardzo serdecznie pozdrawiam

Agnieszka.