Katolicka Odnowa w Duchu Świętym
w Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej

List maj 2010r.

Agnieszka Szewczyk Szczecin, 10.05.2010 r.
Lider Diecezjalny
Odnowy w Duchu Świętym
Kochani !

Dziękuję Wszystkim, którzy w dniach 26 ? 28 kwietnia przybyli wieczorem do kościoła p.w. Świętej Rodziny na ? Modlitwę za Szczecin?, by wspólnie uwielbiać Boga i prosić Go w wielu intencjach, które ?dzieją się wokół nas?. Na modlitwie przepraszaliśmy też Pana za wszelkie zło, które ma miejsce w naszym mieście, a także dziękowaliśmy za dobro i za Bożą opiekę nad nami i nad naszą Ojczyzną.

Nie zabrakło również modlitwy w intencji ofiar katastrofy pod Smoleńskiem i za tych Wszystkich, którzy szczególnie cierpią po stracie swoich najbliższych.
Katechezy głosił Ojciec Jezuita Mariusz Bigiel SJ z Torunia ? w zastępstwie za Terry Bork, która z powodu zawirowań komunikacyjnych nie doleciała do Polski. Poniżej przedstawiam kilka myśli z nauczania o. Mariusza.

Nawiązując do rachunku sumienia za zło w mieście, o. Mariusz podkreślił, że nie ma już walki pomiędzy dobrem a złem ? jest już ?po zawodach? ? szatan został pokonany! ?On uwolnił nas spod władzy ciemności i przeniósł do królestwa swego umiłowanego Syna, w którym mamy odkupienie ? odpuszczenie grzechów? (Kol 1, 13 ? 14). Słowa Jana Pawła II: ?Nie lękajcie się? ? zniszczyły lęk ? spoiwo komunizmu, który, będąc wewnętrznie pusty ? rozpadł się, gdy zniknął lęk!
Cała moc świata to nic ? wobec mocy Ducha Świętego. Duch Święty nie walczy ze złem ? ale go przepędza! ?Oręż bojowania naszego nie jest z ciała, lecz posiada moc burzenia dla Boga, twierdz warownych? (2 Kor 10, 4).
Ta moc jest w nas ? ale nie jest z nas! Trzeba jej używać zgodnie z ?instrukcją?: Ef 6, 10 ? 18.
Gdy użyjemy tej ?instrukcji?, tj. Bożej zbroi ? tarczy wiary, włożymy hełm zbawienia i weźmiemy moc Ducha, tj. Słowo Boże, przepaszemy się prawdą i otulimy pancerzem, którym jest sprawiedliwość ? wtedy stanie się więcej niż się spodziewamy! Wtedy od naszej modlitwy runą ?mury Jerycha?, bo mury zła są w uczynkach i sercach ludzi.Bóg jest potężniejszy od każdego zła. Z Nim mamy prawo mieć mentalność zwycięzców, a nie pesymistów -?i precyzyjnie atakować, realistycznie oceniając siły zła.

Najskuteczniejszy jest atak uprzedzający ? tarczą wiary można zdusić pociski Złego.
Olejek radości, którym zostaliśmy namaszczeni przez Ojca Mariusza miał być znakiem zwycięstwa i radości z Bożej mocy.

Ojciec Mariusz podkreślił też, że szatan atakuje głównie życie ludzkie i małżeństwa. Zachęcał nas do głoszenia Ewangelii ?ycia, do jego obrony zawsze i wszędzie.
Walkę duchową mamy toczyć dla wspierania rodziny, na którą ataki idą od wewnątrz i od zewnątrz.

O. Mariusz mówił o wiodącej roli męża i ojca w rodzinie ? powinien żyć w łasce uświęcającej i kierować się 10 przykazaniami.

Diabeł chce skłócić rodzinę od wewnątrz np. poprzez teściów, poprzez ?układy?, np. matka i syn przeciwko ojcu, nawet poprzez wspólnotę, do której wchodzi, np. tylko żona ? ?uciekając? z domu na modlitwę zamiast modlić się wspólnie w rodzinie. Uwaga więc, gdy zaangażowana jest tylko jedna strona! Podstawą ewangelizacji jest zakorzenienie w rzeczywistości, a nie ucieczka od niej.

Właściwa hierarchia w rodzinie to:
Chrystus ? głową męża
Mąż ? głową żony
Mąż i żona ? głową dzieci

Gdy żona próbuje zapanować nad mężem ? diabeł się cieszy, podobnie jak wtedy, gdy dzieci terroryzują rodziców. Oboje rodzice powinni czuwać nad dziećmi. O. Mariusz przytoczył wstrząsający przykład niszczenia psychiki dzieci z Torunia ? teksty w załączeniu.

Proszę liderów o to, aby bracia i siostry z grupy podpisali się pod listem do Marka i Magdaleny, i o jego wysłanie do Torunia. A może podpiszą się też Wasi krewnych, znajomych, sąsiedzi itp.?

O. Mariusz podkreślił, że małżeństwa mają misję społeczną ? mają wspierać kraj, instytucje, szkoły...,mają modlić się stale w tych intencjach ? i promować modlitwę za Ojczyznę, tak jak ks. Jerzy Popiełuszko.

Ale modlitwa to pierwszy krok. Drugi krok ? to zaangażowanie w budowanie Królestwa Bożego ? tu i teraz ! To eliminowanie obojętności, braku wrażliwości na zło, to kształtowanie sumień ? bo nie da się zrobić ładu gospodarczego, dobrobytu ? jeśli najpierw nie uporządkuje się sumień. ?Polska woła o ludzi sumienia? (Jan Paweł II).
Św. Jan Maria Vianey słuchał głosu sumienia ? i przybywało do Niego tyle ludzi, że do wioski Ars trzeba było budować linię kolejową, okolica zaczęła rozwijać się gospodarczo!

We wszelkim dążeniu do poprawy sytuacji nie wolno się zniechęcać, wątpić ? bo ?zwątpienie jest przejściem na stronę przeciwnika? (Jan Paweł II).Nie ma złych warunków ? są tylko słabe jednostki ! Proś Pana, aby rządzący, decydenci byli odpowiedzialni, aby dbali o dobro wspólne, aby stawali po stronie ubogich, aby potrafili odróżniać dobro od zła, aby nie wchodzili w tzw. układy, aby ćwiczyli swoje sumienia przez decyzje, wybory ? dobre wybory, będące szukaniem woli Bożej, aby doceniali dobra wieczne.

Przeżyliśmy też Nabożeństwo Uzdrowienia. Ksiądz Henryk błogosławił nas Najświętszym Sakramentem, a o. Mariusz wypowiadał słowa poznania o Bożym działaniu. Następnie wiele osób mówiło świadectwa o tym, jak doznało Bożego działania! Chwała Panu za ten czas !

A teraz Kochani ? co przed nami?
15 maja (sobota) ? Czuwanie Modlitewne w Częstochowie, a dzień wcześniej ? Częstochowskie spotkanie liderów i animatorów.

20 maja (czwartek) o godz. 18.00 w Bazylice Archikatedralnej w Szczecinie ? Msza św. jubileuszowa: 50 ? lecie kapłaństwa i 20 ? lecie sakry biskupiej Księdza Biskupa Mariana Błażeja Kruszyłowicza. Nikogo z nas nie może tam zabraknąć ! Ksiądz Biskup Błażej jest naszym ?bezpośrednim Szefem?, od wielu lat służy Odnowie, sprawuje dla nas Eucharystię, bywa na wyborach Lidera i Rady Diecezjalnej. Módlmy się gorąco w Jego intencji.

Zbliża się Uroczystość Zesłania Ducha Świętego. I tak, jak w poprzednich latach rozpoczynamy nowennę ? modlitwę, przez którą przygotowujemy się na właściwe przeżycie tego czasu. Forma modlitwy może być dowolna ? można modlić się indywidualnie, w grupach (tu inicjatywę pozostawiam Wam, kochani Liderzy), w kościele, w domu, przy pracy ? oddając wykonywane czynności na Bożą chwałę. Ważne, by modlić się gorąco i z wiarą, zwłaszcza modlitwą uwielbienia ? w językach, modlitwą wstawienniczą ? prośby.

Nowenna trwa od 14 do 22 maja i w tym roku nie będzie grafiku dyżurnych grup, ale proszę, abyście wszyscy modlili się przez wszystkie 9 dni. Intencje poszczególnych dni Nowenny przesłane nam przez Krajowy Zespół Koordynatorów z Magdalenki:

1 dzień (piątek) Podziękowanie za Kościół w Polsce, za to, że Polacy są narodem chrześcijańskim, za wszystkich świętych i błogosławionych, za powstałe w Naszej Ojczyźnie zakony i inne dzieła Boże.

2 dzień (sobota) Podziękowanie za wielkie narodowe wydarzenia, w których Bóg objawił swoją chwałę, w szczególny sposób za Śluby Jasnogórskie Narodu.

3 dzień (niedziela) Podziękowanie za wielkich królów, przywódców,bohaterów narodowych.

4 dzień (poniedziałek) Podziękowania za dobra kultury narodowej i jej twórców, za wieszczów narodowych, pisarzy, zwłaszcza noblistów, wielkich muzyków, malarzy i innych twórców.

5 dzień (wtorek) Podziękowanie za dary nauki i techniki oraz ludzi nauki.

6 dzień (środa) Dziękczynienie za to, że jestem Polakiem. Podjęcie na nowo decyzji odpowiedzialności za Ojczyznę ? ?Oto ja, poślij mnie?.

7 dzień (czwartek) Wybaczenie tym wszystkim, którzy w naszej historii narodowej i w naszym życiu osobistym nas skrzywdzili, w myśl słów Jezusa ?I odpuść nam nasze winy, jako i my odpuszczamy naszym winowajcom?.

8 dzień (piątek) Dzień Pokutny ? przeproszenie za grzechy narodu i swoje osobiste.

9 dzień (sobota) Prośba wraz z Maryją, Królową Polski, o nowe Zesłanie Ducha Świętego na Naszą Ojczyznę.

22 maja (sobota) ? Wigilia Uroczystości Zesłania Ducha Świętego. Czuwanie modlitewne grup Odnowy w Duchu Świętym z całej Diecezji rozpocznie się o godz 20.00 w kościele p.w. św. Krzyża przy ul Wieniawskiego 4. Słowo na Czuwanie: Mt 14, 15 ? 21.

Recepcja będzie czynna od godz. 19.30. Planowany jest Apel Jasnogórski i Eucharystia pod przewodnictwem Księdza Arcybiskupa Andrzeja Dzięgi, który chętnie przyjął nasze zaproszenie.

Zgromadźmy się wszyscy razem tak jak Apostołowie i Uczniowie Jezusa wraz z Maryją ?na tym samym miejscu? (Dz 2,1) na modlitwie. Przyjdźmy z czystym sercem ? po spowiedzi świętej ? podkreślając uroczystym strojem radość spotkania. Kto z Was nie może przyjść, np. z powodu choroby, zaawansowanego wieku czy też ważnych obowiązków, niech łączy się modlitwą ?na odległość?

Zaproście Waszych kapłanów ? opiekunów (zaproszenie w załączeniu) ? tych aktualnych i byłych ? mam nadzieję, że macie do Nich kontakt. Zaproście też Wasze rodziny, znajomych, przyjaciół, sąsiadów itp.
Służby w Czasie Czuwania: Grupa z parafii p.w.:
Eucharystia
- św. Dominika 1 czytanie
- NSPJ (Gryfice) 2 czytanie
- NSNMP (Słoneczne) psalm
- NMP Gwiazdy Morza (Świnoujście) modlitwa wiernych
- Przemienienia Pańskiego procesja z darami
- św. Rodziny uwielbienie po Komunii Świętej
- św. Józefa (Szczecin) służba ministrancka i zbiórka kolekty


Recepcja ? Opatrzności Bożej
Służba medyczna ? Alicja (św. Krzyża)
Sprzątanie po Czuwaniu ? św. Kazimierza, św. Krzyża
Liderów proszę o potwierdzenie przyjęcia służby.

23 maja (niedziela), godz. 15.00 ? Jasne Błonia obok figury Jana Pawła II ? Koncert Ewangelizacyjny. Włączamy się poprzez śpiew i głoszenie świadectw. Będziemy też mieć do dyspozycji Namiot Ewangelizacyjny z różnymi informacjami o Odnowie w Duchu Świętym.

24 maja (poniedziałek) ? to Uroczystość NMP Matki Kościoła ? Patronki naszej Diecezji. Spotykamy się wspólnie z innymi Ruchami i Wspólnotami o godz. 18.00 w Katedrze ? na Eucharystii, Czuwaniu modlitewnym i Apelu Jasnogórskim. W czasie Czuwania planowana jest ? prowadzona przez Odnowę w Duchu Świętym ? modlitwa wstawiennicza. Dlatego proszę liderów, aby z grupą 2 ? 3 osób byli gotowi do tej służby.

Sygnalizuję już dziś, że wszystkie grupy są zaproszone przez grupę z parafii p.w. NMP Gwiazdy Morza do ewangelizacji Świnoujścia (mieszkańców i wczasowiczów) w dniach 2- 3 lipca 2010 r. Spotkanie to rozpoczyna się w piątek o godz. 17.00, a kończy w sobotę ok. dodz. 20.00. W tym czasie przewiduje się:
- Msze święte,
- Całonocną Adorację Najświętszego Sakramentu,
- Spacery ewangelizacyjne,
- Katechezy,
- Świadectwa.

Organizatorzy zapewniają posiłki oraz możliwość odpoczynku w pobliskiej szkole (niezbędna karimata, śpiwór itp.) ? ale nie traktujemy tego jak noclegu ? celem pobytu jest modlitewne czuwanie. Bardzo proszę o podanie mi listy osób, które podejmą tę piękną służbę ewangelizacyjną ? najpóźniej do końca maja.

Zapraszam na Rekolekcje dla Liderów pod hasłem "Wróć do pierwotnej miłości" ? prowadzonych przez ks. Mirosława Cholewę wraz ze Wspólnotą Przymierza św. Jana Chrzciciela z Warszawy ? w dniach 28 lipca (środa, od godz. 12.00) do 31 lipca (sobota, do godz. 14.00). Koszt:180 zł od osoby. Miejsce: Derdy k. Magdalenki (u sióstr Matki Bożej Miłosierdzia). Zgłoszenia proszę kierować do mnie do końca maja.

Tomik wierszy Eweliny Walter (z grupy ?Przemienienie Pańskie?) pt. Z głębi ciszy można zamawiać u Autorki ? tel. 91 483 34 11 lub 693 338 249. Jest to wspaniała książka ? pomocna w osobistej modlitwie, może być wspaniałym prezentem ewangelizacyjnym. Gorąco zachęcam do tej lektury !

Ostatnie spotkanie w Szkole Animatora w sobotę 12 czerwca ? jak zwykle rozpoczynamy Mszą św. o godz. 9.00 ?na Wieniawskiego?.

Przypominam opóźnionym grupom, że w czerwcu mija termin przekazywania składek półrocznych. Jednocześnie dziękuję tym grupom, które terminowo wywiązują się z tego.

Serdecznie Wszystkich pozdrawiam w Panu.
Szczęść Boże,
Agnieszka.
ZA??CZNIK 1 Marek i Magdalena Rojkowie Toruń, 28 III 2010 ul. Skłodowskiej-Curie 100 87-100 Toruń Magdalena Rojek magda.rojek8@gmail.com Marek Rojek marek@gamel.com.pl Dyrekcja Szkoły Podstawowej nr 8 w Toruniu Dnia 18.03.2010 nasze dziecko w wieku 11 lat, uczennica Szkoły Podstawowej nr 8 została wraz z grupą dzieci, w ramach zajęć szkolnych (19 godziny), zaprowadzona na spektakl ?Jaskółeczka? do teatru BAJ POMORSKI w Toruniu. Za przedstawienie zapłaciliśmy jako rodzice 10 PLN. Po powrocie ze szkoły dziecko zaczęło przejawiać dziwne symptomy. Objawy wskazywały na traumę oraz zahamowanie w komunikacji, czego do tej pory nie stwierdzono u naszej córki. Po dwóch dniach próby wydobycia od córki informacji na temat przyczyn i źródeł nietypowego zachowania, zapytywana usilnie, wskazała na przeżycia związane z udziałem w spektaklu. Wzbudziło to nasze zainteresowanie treścią, jakie zostały przekazane dzieciom przez wizytę w teatrze. Wtedy zostaliśmy zaszokowani informacją, że w treści sztuki znajdowały się słowa modlitw chrześcijańskich ?Ojcze Nasz? oraz ?Zdrowaś Mario? i ?Wierzę w Boga? przeplatane ze sobą oraz łączone z obraźliwymi słowami. Ponadto okazało się, że treść tej sztuki zachęca do łamania zasad i zakazów rodzicielskich oraz norm obowiązujących społecznie. Dodatkowo jeszcze treść sztuki inspirowała do braku szacunku wobec dorosłych. Zachęcała, aby nie przeciwstawiać się złu. Pokazywała okrutną rzeczywistość bez pozytywnego zakończenia. Po konsultacji z psychiatrą dziecięcym uzyskaliśmy potwierdzenie, że podobne treści mogą być u dzieci, i często bywają, źródłem zaburzeń emocjonalnych i osobowościowych. Nie ulega wątpliwości, że uczucia religijne naszego dziecka, a także naszej rodziny, zostały poważnie naruszone. Po konsultacji z duszpasterzem rodzin, a także naradzie zespołowej z innymi małżeństwami, zostaliśmy utwierdzeni w przekonaniu, że został przeprowadzony starannie zaplanowany i perwersyjny atak na psychikę wielu dzieci, w tym także naszego. Dokonała się tym samym krzywda na wrażliwości etycznej dziecka wychowywanego w szacunku do wartości chrześcijańskich i rodzinnych. Dlatego zwracamy się z usilną prośbą do władz szkolnych, oświatowych, samorządowych nadzorujących kulturę, kościelnych, a także rzecznika praw dziecka o udzielenie nam pomocy prawnej, psychologicznej, teologicznej celem uzyskania możliwości wpływu na treści widowisk przekazywanych naszym dzieciom. Bardzo prosimy również o zbadanie, czy nie doszło do przestępstwa ściganego prawem, a jeśli ekspertyza wypadnie pozytywnie, wszczęcie z ramienia wszelkich właściwych urzędów postępowania mającego na celu zapobieżenie podobnym działaniom i naprawienie szkód przez zajęcia wyrównawcze z dziećmi wraz z powiadamianiem nas o jego wynikach. Nie możemy dopuścić, aby pod pozorem edukacji kulturalnej były wdrażane w ramach zajęć szkolnych psychodeliczne przekazy do podświadomości naszego dziecka, które będą inspirować do zła oraz występowania przeciwko rodzinie. Oczekujemy pisemnych wyjaśnień, a także wdrożenia procedur potwierdzających nasze prawa jako Rodziców do wpływu na treści przekazywane naszym dzieciom w ramach zajęć szkolnych. Nie wyrażamy zgody na promowanie świętokradztwa i obrażanie uczuć religijnych za nasze pieniądze. ?ądamy przedkładania rodzicom oraz kompetentnym ekspertom treści przedstawień, na które są zaprowadzane dzieci szkolne. Magdalena i Marek Rojkowie Do Wiadomości: 1. Dyrekcja Teatru ?Baj Pomorski?, ul. Piernikarska 9,87-100 Toruń 2. Kujawsko-Pomorski Kurator Oświaty, 85-066 Bydgoszcz ul.Konarskiego1-3 3. Kuria Diecezji Toruńskiej, ul.?azienna18 ,87-100 Toruń 4. Proboszcz Parafii ?Matki Bożej Królowej Polski?, ul.Rydygiera21,87-100Toruń 5. Biuro Rzecznika Praw Dziecka, 00-656 Warszawa,ul.Śniadeckiego10 6. Wydział Kultury Urzędu Miasta w Toruniu, ul.Podmurna60, 87-100 Toruń 7. Wydział Teologiczny Nauk o Rodzinie UMK ,ul. Gagarina 37,87-100 Toruń Toruń, 28 marca 2010 ZA??CZNIK 2 Szczecin, 5 V 2010 Sz. P. Marek i Magdalena Rojkowie ul. Skłodowskiej-Curie 100 87-100 Toruń Magdalena Rojek magda.rojek8@gmail.com Marek Rojek marek@gamel.com.pl Wdzięczni za odwagę Państwa wyrażoną w otwartym proteście przeciwko usidlaniu dzieci za pomocą perwersyjnych widowisk w Teatrze ?Baj? w Toruniu, pragniemy wyrazić nasze duchowe poparcie dla Państwa protestu. Na mocy Słowa Bożego zawartego w 2Kor 10,4-6, dołączamy swój udział płynący z Sakramentu Chrztu oraz Bierzmowana ?w udaremnieniu ukrytych knowań i wszelkiej wyniosłości przeciwnej Bogu, jednocześnie poddając wszelki umysł w posłuszeństwo Chrystusowi?. Posłuszni nauczaniu Jana Pawła II o Rodzinie, wyrażonej w homilii na Jasnych Błoniach 11 VI 1987, dołączamy się do działania całego Kościoła w obronie Rodziny, poskramiającego moce ciemności knujące podstępne zwodzenie maluczkich. Jednocześnie zgromadzeni na wspólnej modlitwie wzywamy wstawiennictwa św. Ottona z Bambergii, św. Brunona z Querfurtu oraz Sługi Bożego Jana Pawła II ? przekonani o jego rychłej beatyfikacji, a także wszystkich ich przyjaciół w Królestwie Bożym. Proklamujemy nie tylko zwycięstwo nad organizacjami stojącymi za tym przedstawieniem, ale także nad wszelkimi demonicznymi siłami. Czynimy to w myśl przesłania Listu do Kolosan. Proszę o informowanie nas o dalszym rozwoju wypadków związanych ze sprawą oraz reakcjach zainteresowanych stron. Pozostajemy w łączności duchowej, w nauce Kościoła i mocy Słowa Bożego.