Katolicka Odnowa w Duchu Świętym
w Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej

List sierpień 2010r.

Agnieszka Szewczyk Szczecin, 18.08.2010 r.
Lider Diecezjalny
Odnowy w Duchu Świętym


Kochani !

Zakończyły się nasze tegoroczne rekolekcje wakacyjne. ?Jak było? ? możecie się dowiedzieć (lub powspominać) z załączonego tekstu (Bądź darem dla innych ? ?Oto ja, poślij mnie?), który ukazał się też w ?Niedzieli? z 15 sierpnia 2010 r. Kto w ciągu wakacji nie odczytał swojej misji (obszaru służby) w grupie, wciąż ma na to szansę ? byleby słuchać Pana.

A przed nami nowy rok modlitwy i formacji ? rok szczególny, bo będziemy niebawem przeżywać 30 ? lecie Odnowy w Duchu Świętym w naszej diecezji! Uroczyste Spotkanie Jubileuszowe odbędzie się 9 października 2010 r. (sobota) w kościele p.w. Przemienienia Pańskiego w Szczecinie, ul. Kingi 3. Rozpoczęcie o godz. 10.00. W programie m.in. adoracja Najświętszego Sakramentu, modlitwa dziękczynna za ten czas, katecheza, Eucharystia ? i radosna agapa.
Słowo przewodnie na ten dzień ? ?k 17, 21b: ?Oto bowiem królestwo Boże pośród was jest?

Przygotowując się do Spotkania Jubileuszowego przypomnij sobie Bracie, Siostro, jakie Słowo Pana otrzymałeś przed laty na modlitwie o Nowe Wylanie Ducha Świętego. Czy i jak to Słowo wpłynęło na Twoje życie? Rozważ proszę to Słowo na nowo w czasie nowenny modlitewnej przed naszym Jubileuszem tj. w dn. 1 ? 9 października.
Minęło już przecież trochę czasu ? nieważne czy rok, czy 30 lat. Jako symboliczne podziękowanie Panu za ten czas ? przynieś Bracie, Siostro na Spotkanie Jubileuszowe tyle sztuk cukierków, wafelków lub batoników itp. ? ile lat jesteś w Odnowie. Ten nasz wspólny dar serca przekażemy do Caritasu naszej diecezji.

Proszę również o przyniesienie znaków i transparentów Waszych wspólnot. Dla grup, które ich nie mają, jest to kolejna okazja do moblilizacji i podjęcia się tego zadania.
Zapraszamy na to spotkanie wszystkich, którzy przeżyli dar Odnowy w Duchu Świętym w naszej diecezji, czyli tych, którzy teraz są w grupach, ale i tych, którzy przez minione 30 lat w nich byli ? przez dłuższy lub krótszy czas. Chcemy wspólnie podziękować Panu za dar Nowego ?ycia w Duchu Świętym, za Braci i Siostry, których dane nam było spotkać! Chcemy ucieszyć się sobą, budować świadectwami ? a przede wszystkim uwielbiać (znów razem !) Boga w Trójcy Świętej Jedynego!
I bardzo ważne! Informujcie o tym spotkaniu w swoich grupach ? a także mówcie wszystkim tym, których pamiętacie z minionych lat ? także kapłanom, którzy kiedyś opiekowali się Waszymi grupami. Starajcie się ?odkurzyć? stare kontakty, adresy, telefony ? i serdecznie zapraszajcie na to wspólne święto! Ksiądz Arcybiskup Andrzej Dzięga już otrzymał nasze zaproszenie!
Przygotowujemy też specjalny komunikat Kurii Metropolitalnej ? mamy więc nadzieję, że w różny sposób informacja dotrze do wszystkich! Załączam wzór zaproszeń (dla kapłanów, którzy opiekują/opiekowali się wspólnotą oraz dla dawnych członków Odnowy w Duchu Świętym) i plakatu ? można je powielać ? i rozsyłać. Prześlę również wersję elektroniczną.

Zatroszczcie się, proszę, aby na agapie ? Uczcie Miłości ? nie zabrakło poczęstunku, także dla gości sprzed lat. Proszę o przyniesienie darów na agapę według załączonej karteczki. Proszę o ich maksymalne przygotowanie do spożycia (np. umycie owoców, pokrojenie ciasta, rozłożenie ? najlepiej na jednorazowych naczyniach.
Osoby odpowiedzialne za dostarczenie tych darów, proszę o ich przyniesienie przed rozpoczęciem spotkania do przedsionka kościoła.

Służba podczas Spotkania Jubileuszowego Parafia p.w.
Recepcja - Parafia p.w. Św. Dominika
Służba ministrancka - Parafia p.w. SNSPJ ? Szczecin
Zbiórka kolekty - Parafia p.w. Najświętszego Zbawiciela
Przygotowanie agapy - Parafia p.w.Przemienienia Pańskiego, św. Ottona
Sprzątanie po spotkaniu - Parafia p.w. Św. Józefa ? Szczecin, św. Maksymiliana
Służba medyczna - Parafia p.w. św. Krzyża ? Alicja Rolnicka
Czytanie - Parafia p.w. Św. Kazimierza
Psalm - Parafia p.w. Św. Andrzeja Boboli
Modlitwa wiernych - Parafia p.w. Św. Józefa ? Stargard Szcz.
Procesja z darami - Parafia p.w. Św. Krzyża
Uwielbienie po Komunii Świętej - Parafia p.w. Św. Rodziny, NSPJ ? Gryfice
Świadectwa - Parafia p.w. NSNMP (Słoneczne), NMP Gwiazdy Morza (Świnoujście), bł. Michałą Kozala (Świnoujście), św. Piotra Apostoła (Międzyzdroje), św. Apostołów Piotra i Pawła (Dębno)


W związku z Jubileuszem Odnowy (i nie tylko) zapraszam serdecznie wszystkich Liderów grup parafialnych do kościoła p.w. Świętego Krzyża przy ul. Wieniawskiego 4 w Szczecinie ? 18 września 2010 r. (sobota) na godz. 10.00 ? na Eucharystię, adorację Najświętszego Sakramentu, modlitwę, katechezę i omówienie spraw bieżących w grupach.

Proszę o przyniesienie na piśmie informacji, jeżeli wystąpiła zmiana opiekuna grupy, terminu spotkań, liczebności grupy itp., jakie plany macie na bieżący rok formacji, jakie problemy występują w grupie.

Kolejna bardzo ważna sprawa to Targi Sydonii, którymi ?zajmujemy się? od 2 lat. Termin jesiennych Targów zbiega się z naszym Jubileuszem (8-9-10 października 2010r.). W związku z tym, w przeddzień Targów, tj. we czwartek 7 października zapraszam Wszystkich Was i Tych, których Wy zaprosicie ? na modlitwę wynagradzającą za grzechy bałwochwalstwa ? na godz. 18.00 ? na Eucharystię, a następnie na modlitwę, katechezę i adorację Najświętszego Sakramentu, a w piątek 8 października ? również na godz. 18.00 na Eucharystię, modlitwę, katechezę i Drogę Krzyżową ? do kościoła p.w. Przemienienia Pańskiego, ul. Kingi 3.
Oba spotkania zakończą się Apelem Jasnogórskim o godz. 21.00.
Osoby, które chciałyby podjąć post w intencjach związanych z Targami (za klientów, sprzedawców, organizatorów itp.) proszone są o imienne deklaracje na karteczkach ? termin i forma postu, np.:
- o chlebie i wodzie,
- post ścisły ? tj. 1 posiłek w ciągu dnia do syta, dwa skromniejsze,
- post od ulubionej czynności np. filmu, lektury, Internetu itp.
Karteczki te złożone będą jako dar ofiarny w czasie czwartkowej Eucharystii.

We czwartek ? 7 X 2010 r. ? proszę o służbę liturgiczną (czytanie, psalm, modlitwa wiernych, procesja z darami i uwielbienie po Komunii Świętej) ? grupę przy parafii p.w. Opatrzności Bożej, a w piątek ? 8 X 2010 r. ? grupę przy parafii p.w. Świętego Ducha w Zdrojach.

A teraz pozostałe informacje:
Zachęcam wszystkie Grupy do comiesięcznej Adoracji Najświętszego Sakramentu w ramach spotkań modlitewnych. Słuchajmy Pana w ciszy serca ? On jest najlepszym Przewodnikiem, także po drogach Odnowy.

9 sierpnia 2010 r. otrzymałam od Liderki grupy z parafii p.w. św. Jana Bosko list, podpisany również przez Księdza Proboszcza tej parafii. Treść listu budzi moje zdumienie, ból i wiele pytań ? chociaż docierające różne ?sygnały? od paru miesięcy zapowiadały, że coś się dzieje. I rzeczywiście ? w liście jest informacja, że grupa ta od 5 lat (a właściwie od ?zawsze?) była grupą niezależną, a teraz już oficjalnie nie chce, by ją utożsamiano z Odnową w Duchu Świętym ? i działa niezależnie od diecezjalnych struktur Odnowy. Jeżeli uda mi się wyjaśnić tę sprawę ? bo uważam ją za otwartą ? przekażę Wam te informacje ? a na razie bardzo proszę o modlitwę w tej intencji.

Załączam listy zapisów na ?Szkołę Animatora? ? do I i II klasy. Zaznaczam, że uruchomimy obie klasy, jeżeli będzie grupa chętnych (na poważnie!) osób. Proszę o dobre przemyślenie decyzji o zapisaniu się do ?Szkoły?, bo w ubiegłych latach spora część zadeklarowanych osób wcale się nie pojawiła. Wypełnione listy proszę przekazać mi do 18 września 2010 r.
Spotkania ?Szkoły? odbywają się w soboty od godz. 9.00 do ok. godz 13.00 ? ?na Wieniawskiego?. W programie ? Msza św., dwie katechezy, dzielenie, warsztaty.
Terminy: 13.11.2010r., 29.01.2011r., 19.02.2011r.

Załączam zbiorczy wykaz planowanych spotkań ? szczegóły zostaną podane później ? a teraz proszę o uwzględnienie tych terminów w Waszych parafialnych planach, aby uniknąć ? jak to mówi Ksiądz Henryk Marczak ?sabotażu? ? czyli organizowania parafialnych spotkań w czasie zaplanowanych spotkań wspólnych (diecezjalnych).

W poprzednim moim liście zawarta była informacja o inicjatywach dotyczących uroczystej intronizacji Chrystusa Króla. Ksiądz Wojciech Nowacki ? Krajowy Moderator Odnowy w Duchu Świętym potwierdził stanowisko Księdza Henryka Marczaka ? inicjatywa ta nie jest charyzmatem ani celem Odnowy w Duchu Świętym, a Episkopat Polski nie wypowiedział się jednogłośnie na ten temat. Wszelkie decyzje w tym zakresie są więc wyłącznie sprawą indywidualnych osób.

W imieniu Mamy 12 ? letniego Kacpra ze Stargardu ? Pani Ewy Stankiewicz ? dziękuję Wszystkim za pomoc przy zbieraniu plastikowych nakrętek. Pod koniec czerwca Kacper dostał wózek inwalidzki, który specjalnie dla Niego sprowadzono z Niemiec. Dzięki temu Kacper będzie mógł poruszać się samodzielnie!
A przed nami kolejne zadanie ? zbieramy nakrętki dla 10 ? letniej Iwonki ze Szczecina ? na wózek inwalidzki tzw. schodołaz i na jej rehabilitację. Iwonka jest sierotą (rodzice nie żyją). Obecnie mieszka w rodzinie zastępczej. Akcję koordynuje szczecińska uczelnia Collegium Balticum i tam można przekazywać nakrętki ? na ul. Mieszka I 61c lub telefonować pod numer 91 48 30 743 ? i poprosić o odbiór worka (worków).
Proszę Was, kochani Liderzy, o zorganizowanie zbiórki w Waszych grupach ? a gdy już nazbieracie pokaźną torbę ? o przekazanie do Collegium.
Uczelnia ta znalazła firmę, która zapłaci za nakrętki ? może ich przyjąć 22 tony ? ale co to dla Was- prawda?
Przekazujcie też, proszę, tę informację dalej ? kolegom, znajomym, sąsiadom ? i ?ziarnko do ziarnka ? a zbierze się miarka? ? jak mówi stare polskie przysłowie!

Na adres kilku szczecińskich parafii, przy których są grupy Odnowy w Duchu Świętym przyszedł list z Bydgoszczy od Romana Wierzchosławskiego ? list z prośbą o różnorodną pomoc, o uwolnienie z chorób i opętania. Skontaktowałam się z Księdzem Koordynatorem z Bydgoszczy, który poinformował mnie, że osoba ta nie jest członkiem Odnowy w Duchu Świętym, że informacje z listu nie są wiarygodne, a osoba jest prawdopodobnie niezrównoważona psychicznie. Ale myślę, że prośbę Romana o modlitwę możemy spełnić.

Zachęcam do włączenia się w akcję modlitewną ?Koronka do Miłosierdzia Bożego na ulicach miast świata? ? w II rocznicę beatyfikacji ks. Michała Sopoćko ? 28 września 2010 r. o godz. 15.00.
Jej inicjatorami są: Zespół ?Iskra Bożego Miłosierdzia? działający przy Ojcach Jezuitach w ?odzi, Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Białymstoku oraz Misja Świętej Faustyny z Warszawy.
Celem akcji jest szerzenie Orędzia o Bożym Miłosierdziu: wspólna modlitwa o Miłosierdzie dla nas i całego świata, rozpowszechnianie Koronki do Miłosierdzia Bożego jako modlitwy, którą można odmawiać wszędzie, także na ulicy.
Warto przygotować ogłoszenie poprosić Księdza Proboszcza i przeczytanie go w niedzielę 26 września, by parafianie mogli się przyłączyć do modlitwy. Więcej informacji na stronie internetowej: http://www.iskra.info.pl/595319.html

Wciąż aktualna jest modlitwa za osoby młode i za nas, byśmy potrafili dotrzeć do nich z Dobrą Nowiną.

Bardzo serdecznie Was Wszystkich
pozdrawiam w Panu !
Do zobaczenia
- Agnieszka